Rząd apeluje o niezamykanie targowisk. Czy targ w Radzionkowie będzie otwarty?

fot. www.targ.ruchradzionkow.com

– Apeluję do samorządów o niezamykanie targowisk i bazarów. Uważajmy na siebie i innych, ale też wspierajmy się – wezwał minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

Wdrożone w życie przepisy dopuszczają możliwość robienia zakupów spożywczych i dotarcie do pracy. Ardanowski zwraca uwagę, że targowiska i bazary to miejsca pracy wielu osób i ich rodzin.

 

„Żywności mamy pod dostatkiem. Dajmy szansę nam wszystkim: produkującym, sprzedającym i konsumentom. Przestrzegajmy jednak podstawowych zasad, które znajdują się na stronie Głównego Inspektora Sanitarnego” – mówił minister.

W powiecie tarnogórskim samorządowcy zamknęli wszystkie targi.

Dla wielu największą stratą jest zamknięcie targu w Radzionkowie. W internecie na ten temat powstają nawet utwory muzyczne.

– My sytuację cały czas analizujemy, sprawdzamy wszystkie informacje, które pokazują się. Akurat tego stanowiska ministra rolnictwa nie znam – powiedział nam Bernard Skibiński, wiceburmistrz Radzionkowa.

Wiceburmistrz zapewnił, że jeszcze dziś w urzędzie odbędzie się spotkanie, na którym będzie poruszony apel ministra.

W środę 25 marca Główny Inspektorat Sanitarny wydał komunikat w sprawie działalności targowisk.

Targowiska i bazary są specyficznymi miejscami obrotu żywnością. Mogą być zorganizowane w różny sposób – jako obszary zadaszone i/lub place na wolnym powietrzu. Na ich terenie mogą znajdować się zarówno większe sklepy, sklepiki jak również stragany z produktami spożywczymi. W celu zapobiegania zagrożeniu jakim jest ryzyko zakażenia COVID-19 w tych miejscach handlu,  rekomenduje się ich zarządcom stosowanie w rygorystyczny sposób wymagań higienicznych omówionych poniżej.

Aktualna sytuacja powinna być motywacją dla branży spożywczej, aby jeszcze skrupulatniej przestrzegać wymagań sanitarnych i higienicznych na każdym etapie łańcucha żywnościowego. Przepisy prawa żywnościowego nakładają na przedsiębiorców wymagania higieniczne, których celem jest zapobieganie zanieczyszczeniu mikrobiologicznemu żywności.  W okresie aktualnego zagrożenia epidemiologicznego, należy zadbać o stosowanie tych wymagań, aby zapobiec nie tylko zakażeniu koronawirusem, ale przede wszystkim również innym zanieczyszczeniom mikrobiologicznym żywności, które narażają zdrowie konsumentów i mogą prowadzić do zatruć pokarmowych.”

Komunikat GIS TUTAJ

 

 

Przygotował
ŁUKASZ DUDEK 

 

 

źródło: GIS, gov.pl