Szymon Marciniak straci finał Ligi Mistrzów? Ostra reakcja na udział w konferencji Mentzena

W ostatnich dniach odbyła się biznesowa konferencja Everst. Wydarzenie zostało zorganizowane przez działacza Konfederacji Sławomira Mentzena. 

Konferencja Everest odbyła się 29 maja w Katowicach. Jednym z prelegentów był sędzia Szymon Marciniak, który wcześniej został wyznaczony do prowadzenia finału Ligi Mistrzów. Jego obecność na biznesowej konferencji polityka zaniepokoiła władze UEFA. Pojawiają się spekulacje, że może mu zostać odebrane sędziowanie wielkiego finału.

Stowarzyszenie „Nigdy Więcej”, które ma w statucie przeciwdziałanie rasizmowi, ksenofobii i innym formom nietolerancji, opublikowało pismo.

„Sławomir Mentzen jest liderem skrajnie prawicowej partii Konfederacja, powstałej w 2019 roku. Według współzałożyciela partii Janusza Korwin-Mikkego, jej nazwa została zainspirowana Konfederacją Południa, która broniła niewolnictwa podczas wojny secesyjnej. Partia znana jest ze swojego skrajnego stanowiska wobec mniejszości etnicznych, migrantów i uchodźców, osób LGBT i praw kobiet” – napisano w oświadczeniu „Nigdy Więcej”.

UEFA bada sprawę sędziego Szymona Marciniaka

Tymczasem posłanka ugrupowania Szymona Hołowni:

Mentzen komentuje 

„Kiedy organizowałem Everest, liczyłem na duże zainteresowanie, ale tego, że informacja o konferencji biznesowej dotrze aż do UEFA się nie spodziewałem. Nie wiem jak ktoś mógłby pomylić dwie organizowane przeze mnie imprezy – biznesową konferencję Everest oraz coroczną trasę Piwa z Mentzenem, podczas której rozmawiamy o ekonomii, podatkach i polityce. Od samego początku jasne było dla mnie i pozostałej części zespołu, że Everest nie będzie miał nic wspólnego z polityką i tego się trzymaliśmy” – napisał na Twitterze lider Nowej Nadziei.

„Podczas konferencji nie pojawiały się żadne deklaracje czy agitacje polityczne. Było za to wiele wystąpień ludzi ze świata biznesu, którzy dzielili się swoimi doświadczeniami i umiejętnościami. Dlatego donos na Szymona Marciniaka, w którym organizacja Nigdy Więcej oskarża go o wspieranie jakiejkolwiek partii politycznej jest absurdalny. Nigdy nie wyraził żadnego poparcia dla mojej działaności politycznej, a wykluczenie go z sędziowania finału Ligi Mistrzów z tego powodu byłoby głębokim nadużyciem” – dodał.

źródło: Media społecznościowe
Oprac. Łukasz Dudek