REKLAMA
W czwartek, 9 stycznia 2025 roku, w Warszawie odbędzie się manifestacja górników organizowana przez NSZZ „Solidarność”. Protest rozpocznie się o godzinie 12:00 przed siedzibą PGE Polskiej Grupy Energetycznej przy ul. Mysiej 2. Głównym celem wydarzenia jest obrona miejsc pracy oraz polskiej gospodarki w związku z planowanymi zmianami w sektorze energetycznym.
NSZZ „Solidarność” sprzeciwia się decyzjom o wyłączeniu węglowych bloków energetycznych, które mają rozpocząć się już w 2025 roku. Szczególne obawy budzi między innymi sytuacja w Elektrowni Rybnik oraz Elektrowni Łaziska. Przedstawiciele związku podkreślają, że takie działania mogą prowadzić do masowych zwolnień i osłabienia polskiego sektora energetycznego.
Przewodniczący Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność”, Jarosław Grzesik, zaznaczył, że brak reakcji rządu na decyzje zarządów spółek energetycznych może prowadzić do uzależnienia Polski od importu energii z zagranicy.
„To świadome narażanie naszego Państwa na ryzyko powstania 'luki mocowej’, w której w krajowym systemie energetycznym zabraknie stabilnych źródeł energii elektrycznej dla zapewnienia ciągłości dostaw dla odbiorców” – wskazuje Grzesik.
Plan manifestacji
Manifestacja rozpocznie się o godzinie 12:00 przed siedzibą PGE na ul. Mysiej 2. Tam związkowcy podejmą próbę wręczenia petycji Zarządowi PGE. Następnie planowany jest przemarsz pod budynek Ministerstwa Aktywów Państwowych. Uczestnicy domagają się dialogu z rządem oraz podjęcia zdecydowanych działań na rzecz ochrony krajowego sektora energetycznego.
Zagrożenia wynikające z importu energii
Według przedstawicieli Solidarności, zmniejszenie produkcji energii z krajowych źródeł węglowych może spowodować konieczność importu energii z takich krajów jak Rosja czy Białoruś.
Wzmożone protesty po zmianie władzy
W ostatnim czasie zauważyć można wzmożone protesty organizowane przez Solidarność. Związek ten stał się bardziej aktywny po utracie władzy przez Prawo i Sprawiedliwość. Wcześniej, gdy rząd PiS podejmował kontrowersyjne decyzje, sprzeciw Solidarności był mniej głośny i widoczny. Obecne działania związku pokazują zmianę podejścia oraz intensyfikację protestów w odpowiedzi na aktualne wydarzenia polityczne.
źródło: solidarnosc.org.pl
Oprac. Łukasz Dudek
REKLAMA