W niedzielę na pielgrzymkę do Piekar Śląskich przybyło tysiące kobiet i dziewcząt

fot. UM Piekary Śląskie

W Piekarach Śląskich trwa pielgrzymka kobiet  i dziewcząt. W tym roku pielgrzymka odbywa  się pod hasłem „Posłani w pokoju Chrystusa”. 

Tegoroczna Pielgrzymka Stanowa Kobiet i Dziewcząt do Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich ma niezwykle bogatą historię. Wiele osób mówi, że Piekary są duchową stolicą Śląska.

Mszę św. odprawił biskup warmiński ks. Józef Górzyński. W obchodach udział wzięła między innymi prezydent Sława Umińska-Duraj oraz wiceprzewodnicząca piekarskiej Rady Miejskiej Natalia Ciupińska-Szoska. Nie zabrakło również polityków. Na piekarskich ulicach można było spotkać senator Dorotę Tobiszowską oraz europosłankę Jadwigę Wiśniewską.

Po modlitwie różańcowej ruszyła procesja z obrazem Matki Bożej Piekarskiej na Wzgórze Kalwaryjskie, gdzie słowo wygłosił abp. Wiktor Skworc.

– Drogie, Kochane Pątniczki, wszystkie Was serdecznie witam na kalwaryjskim wzgórzu w Piekarach Śląskich, u Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej! Podczas zawieruchy wojennej i powojennej, pod nieobecność mężczyzn, to Wy bierzecie na siebie odpowiedzialność za losy rodzin i ich przetrwanie, bierzecie na siebie także odpowiedzialność za wiarę i za Kościół. Po Europie rozlała się fala uchodźców. Większości z nich – a mówimy tu o ponad 5 milionach osób – udzieliliśmy przynajmniej czasowej gościny. Media mówią, że zostaliśmy „mocarstwem humanitarnym”, bo nie budujemy dla nich obozów, tylko otwieramy serca i domy – powiedział abp. Wiktor Skworc.

Homilię wygłosił biskup warmiński Józef Górzyński

– Na pytanie: „Czy tylko nieliczni będą zbawieni?” Pan Jezus nie odpowiada ani twierdząco, ani przecząco – nie daje się wciągnąć w teoretyzowanie, ale też nie udziela odpowiedzi wymijającej. Podejmuje ten temat w sposób jak najbardziej konkretny i skierowany bardzo osobiście do rozmówców. Jakby chciał powiedzieć każdemu osobiście, aby skupił się na tym, by sam nie zmarnował zbawienia, by dołożył starań, bo zbawienie nie dzieje się z automatu. Napomina: “Pamiętajcie, że nic nie pomoże zachowywanie pozorów, jeśli serce nie jest prawe, jeśli czyny nie są sprawiedliwe”. Nie liczy się bowiem „staż przynależności” ani do starego, ani do nowego przymierza, ale uczciwość w osobistej relacji z Bogiem – mówił w trakcie homilii bp. Józef Górzyński.

Wierni z Miasteczka Śląskiego wyruszyli dzisiaj rano w pieszą pielgrzymkę do Piekar Śląskich.

Zobaczcie zdjęcia  

fot. UM Piekary Śląskie
fot. UM Piekary Śląskie
fot. UM Piekary Śląskie
fot. UM Piekary Śląskie
fot. UM Piekary Śląskie
fot. UM Piekary Śląskie
fot. UM Piekary Śląskie
fot. UM Piekary Śląskie
fot. UM Piekary Śląskie
fot. UM Piekary Śląskie
źródło: UM Piekary Śląskie
Oprac. Redakcja