W Polsce zalega nawet 20 mln dawek szczepionki na COVID-19. Ulegną utylizacji

W przypadku szczepionek Polska stała się liderem pewnego rodzaju opozycji wobec firm farmaceutycznych, ponieważ my jako pierwsze kraje nie zgodziliśmy się na przyjmowanie kolejnych dostaw – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. 

Minister Niedzielski na antenie Polsat News przytoczył przybliżoną liczbę dawek szczepionki na COVID-19, które zalegają w magazynach i są systematycznie utylizowane. Ogromna niegospodarność, za którą nikt nie odpowiedział. Za te pieniądze można było wyleczyć wiele ciężko chorych dzieci.

Minister Adam Niedzielski wziął udział w programie „Gość Wydarzeń”. Podczas rozmowy dziennikarka poprosiła szefa resortu zdrowia, o podanie przybliżonej liczby dawek szczepionek na koronawirusa, które zalegają w Polsce.

Miliony dawek

„Mówimy tutaj o milionach, kilkanaście, dwadzieścia milionów, nie pamiętam dokładnej liczby” – odpowiedział Niedzielski.

– Czy one będą zutylizowane? No przecież nie rozdamy je innym krajom – zapytała dziennikarka.

„No oczywiście, podejmowaliśmy próby szukania, czy są jeszcze zainteresowani, czy w ramach wsparcia, pomocy takie dawki byłyby przyjmowane. Niestety nie ma zainteresowania na świecie. Stoimy wobec tej samej sytuacji, co inne kraje w Europie” –  odpowiedział Niedzielski.

„My staliśmy się liderem pewnego oporu powiedzenia nie wobec narzucania tych warunków kontraktowych, które w ogóle nie przystają do bieżącej sytuacji” – dodał.

Do Polski przyjadą kolejne preparaty, które zostaną zutylizowane? 

„Teraz jesteśmy w takim procesie renegocjacji kontraktu. Tutaj razem z grupą innych krajów m.in. Węgier, Rumunii staramy się doprowadzić do sytuacji, w której te kolejne zakupy po prostu będą bardzo solidnie zredukowane” – oświadczył.

Rozmowę z minister zdrowia możecie zobaczyć TUTAJ

 

źródło: Polsat News
Oprac. Łukasz Dudek