Ważna decyzja Ukraińców. Lwy na Cmentarzu Orląt Lwowskich zostały odsłonięte

Na Cmentarzu Orląt Lwowskich zostały odsłonięte posągi lwów. To symboliczny gest ze strony Ukraińców.  Posągi przez ostatnie lata były przykryte jako „symbol polskiej okupacji Lwowa”.

„W historii między Ukraińcami a Polakami było wiele kart. Groby naszych przodków po obu stronach granicy były świadkami konfliktów i wzajemnych krzywd. I choć są to stare przypadki, często stawały na przeszkodzie wzajemnemu porozumieniu” – napisał mer Lwowa Andrij Sadowy.

„Niech te lwy na polskim cmentarzu wojskowym we Lwowie, które niegdyś były przedmiotem kontrowersji i zostały zamknięte, będą krokiem w kierunku ostatecznego wzajemnego przebaczenia przeszłych krzywd. Niech żyje Polska! Chwała Ukrainie!” – dodał Sadowy.

Wcześniej lwy zostały odnowione 

„Jednym z symboli trudnej historii polsko-ukraińskiej są słynne lwy na Cmentarzu Orląt Lwowskich. Podczas mojej ostatniej wizyty we Lwowie rozmawialiśmy o dalszych pracach konserwatorskich związanych z ich renowacją. Właśnie otrzymałem wiadomość, że – odnowione – dziś zostały odsłonięte” – napisał na Facebooku premier Mateusz Morawiecki

„Cieszę się, że wspólnie dbamy o zabytki związane z naszą wspólną historią. To również symboliczna, czytelna i jasna wiadomość dla wszystkich wrogów Polski i Ukrainy. Nic nas nie podzieli – jesteśmy zjednoczeni jak nigdy dotąd!” – dodał.

„Gest drobny i potrzebny” 

„Gest drobny i potrzebny choć wstyd, że trzeba było aż rosyjskiej inwazji żeby strona ukraińska się na niego zdobyła. Oby był to początek rewizji polityki historycznej po tamtej stronie” – skomentował Robert Winnicki z Konfederacji.

 

źródło: Tarnogorski, Facebook, Twitter