Włochy łagodzą obostrzenia. Bez certyfikatu będzie można zjeść posiłek w restauracji

Zdjęcie ilustracyjne fot. Pixabay

Włoski rząd w najbliższych dniach ma poluzować pandemiczne restrykcje. Od 1 kwietnia przestanie obowiązywać m.in. nakaz przyjęcia zastrzyku dla osób powyżej 50 roku życia, które chcą wejść do swojej pracy. 

Dodatkowo od 1 maja certyfikaty szczepionkowe nie będą już potrzebne. Bez paszportu covidowego będzie można wejść m.in. do restauracji, siłowni i transportu publicznego.

Bez dowodów włoski rząd rozważa podawanie czwartej dawki osobom starszym

„Minister zdrowia Roberto Speranza powiedział, że obecnie nie ma dowodów na to, że czwarta dawka szczepionki jest potrzebna, ale mimo to rząd rozważa podawanie jej osobom starszym” – donosi Reuters.

Kolejne państwa ogłaszają luzowanie obostrzeń. W kwietniu w Polsce ma zostać zniesiony obowiązek noszenia maseczek, nakładania kwarantanny i izolowania.

– Zarekomendowałem premierowi, żeby od początku kwietnia znieść rozwiązania dotyczące noszenia maseczek, nakładania kwarantanny i izolowania – powiedział w czwartek na antenie Radia Plus minister zdrowia Adam Niedzielski.

Niedzielski powiedział również, że duży napływ uchodźców nie powoduje przeciążenia systemu lecznictwa. Słowa szefa resortu zdrowia wywołały w mediach społecznościowych falę komentarzy. Internauci zastanawiają się, dlaczego obowiązek noszenia maseczek miałby zostać zniesiony dopiero w kwietniu.

Granicę polsko-ukraińską przekroczyło w ostatnich tygodniach blisko dwa miliony osób. Bez kwarantanny i certyfikatów covidowych. Większość była również bez maseczek. Efekt? W województwie przygranicznym (podkarpackim) notuje się najmniejsze ilości „zakażeń”. Jak to wytłumaczyć?

 

źródło: Reuters, Media, tarnogorski