Włochy zamkną 11 prowincji? W jednej z nich byli tarnogórzanie

Zdjęcie ilustracyjne /PAP/EPA/NICOLA FOSSELLA

Włoskie władze chcą wprowadzić dekret, na mocy którego Lombardia i 11 innych prowincji staje się „czerwoną strefą”. Wydzielonych obszarów nie będzie można opuścić, ani wjechać do nich. Wyjątkiem będą sytuacje kryzysowe oraz pilne sprawy rodzinne.

Zamykane są siłownie, baseny, muzea, centra kultury i ośrodki rekreacyjne. Media włoskie podają, że nowe przepisy mają obowiązywać od 8 marca do 3 kwietnia.

Między innymi ma być ograniczony dostęp w prowincji Reggio Emilia, to właśnie w tym regionie w ramach wymiany programu Erasmus przebywała grupa uczniów z tarnogórskiej szkoły. Młodzież wróciła do kraju wcześniej, w związku z epidemią koronawirusa.

Mimo że gmina Reggio Emilia, w której przebywała grupa, nie należy do listy zamkniętych obszarów, organ prowadzący podjął decyzję o skróceniu pobytu młodzieży we Włoszech – czytamy w oświadczeniu starosty tarnogórskiego. Oświadczenie zostało opublikowane 25 lutego.

Więcej: Koronawirus. Uczniowie z Tarnowskich Gór wracają z Włoch do domu

4 marca tarnogórski magistrat informował, że nie ma żadnego zgłoszenia o zachorowaniu lub pogorszeniu się stanu zdrowia jakiejkolwiek z osób, która brała udział w wyjeździe do Włoch. Uczniowie i nauczyciele do 10 marca objęci są dwutygodniową domową kwarantanną.

Należy jednak pamiętać, że koronawirusa można przejść bezobjawowo, a niektóre badania mówią, że czas inkubacji może trwać nawet 24 dni.

Bardzo szybko rośnie liczba zakażeń we Włoszech.

W jeden dzień wykryto 1247 nowych przypadków koronawirusa. Zmarły 233 osoby, 567 jest w stanie krytycznym, 589 pacjentów wyzdrowiało.

Najnowsze dane opublikowane na portalu repubblica.it wskazują, że średni wiek zmarłych wynosi 81,4. Zgony występują najczęściej u osób starszych, które wcześniej zmagały się z chorobami.

 

 

źródło: twitter, repubblica.it

Edycja: 10.37