Wpłatomaty w Polsce pytają o źródło gotówki. W sieci zawrzało

Zdjęcie ilustracyjne fot. Pixabay

W ostatnich godzinach w mediach społecznościowych zostało opublikowane zdjęcie, które wywołało zdziwienie. 

Jeden z użytkowników Twitter pokazał fotografię, na której widać wpłatomat banku Santander. Na ekranie pojawił się komunikat, pytający o źródła pochodzenia wpłacanej gotówki.

 

Santander komentuje

„Ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu nakłada na banki wiele obowiązków, m.in. badanie źródła pochodzenia wpłacanych przez klientów do banku środków. Z niej wynika konieczność pytania o to klientów przy wpłacie wysokich kwot” – przekazała naszej redakcji Ewa Krawczyk z biura prasowego Santander.

„W placówkach Santander Bank Polska robi to doradca, natomiast we wpłatomatach wyświetla się ekran z opcjami do wyboru. W przypadku, gdy klient nie określi źródła pochodzenia pieniędzy, bank nie może przyjąć wpłaty. Podkreślamy, że jest to obowiązek ustawowy, wynikający z art. 34. ustawy z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu” – dodała Ewa Krawczyk.

Komunikat nie wyświetla się wszystkim

Art. 72. par. 1 ust. 1  głosi:  „1. Instytucje obowiązane, z wyjątkiem instytucji, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 11, 13-15a i 18, przekazują Generalnemu Inspektorowi informacje o: 1) przyjętej wpłacie lub dokonanej wypłacie środków pieniężnych o równowartości przekraczającej 15 000 euro.”

 

źródło: Media społecznościowe, tarnogorski
Oprac. Łukasz Dudek