Wypłacono już 2,2 mln zł za skutki uboczne po preparacie. Duże zainteresowanie

Zdjęcie ilustracyjne fot. Pixabay

Ponad 2,2 mln złotych zostało już wypłacone z Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych. Osoby, które otrzymały pieniądze, dotkliwie odczuły skutki uboczne preparatów szczepionkowych na COVID-19. 

  • Zainteresowanie funduszem przerosło pierwotne oczekiwania.
  • Pieniądze są wypłacane wyłącznie osobom, które przebywały w szpitalu co najmniej 14 dni. Wyjątkiem jest sytuacja wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego.
  • 8 placówek w Polsce zgłosiło się do testowania szczepionki mRNA na dzieciach w wieku od 6 miesięcy do 12 lat. 
  • Jak dotąd do Rzecznika Praw Pacjenta wpłynęło pięć wniosków, które dotyczą dzieci w wieku od 1 do 12 lat. 
  • Łącznie RPP otrzymał 1165 wniosków o odszkodowanie za skutek uboczny szczepionki przeciw Covid-19. 
  • Kilkaset wniosków zostało odrzuconych, głównie dlatego, że osoba zaszczepiona przeciw Covid-19 nie przebywała w szpitalu co najmniej 14 dni. 
  • Średnia przyznana kwota to nieco ponad 20 tys. zł. 
  • Czterech pacjentów otrzymało świadczenie w najwyższej możliwej kwocie, czyli 100 tys. złotych.
  • Od przyszłego roku działalność funduszu zostanie rozszerzona o wszystkie wykonywane w Polsce szczepienia obowiązkowe.

Mija pół roku od utworzenia funduszu. Rzecznik Praw Pacjenta wydał w tym czasie 370 decyzji, przyznając łącznie ponad 2,2 mln zł odszkodowań z tytułu działań niepożądanych szczepionek przeciwko Covid-19.

„Fundusz Kompensacyjny zdaje egzamin i sprawnie realizuje założone cele. Jego działalność owocuje konkretną i szybką pomocą dla osób, które doznały ciężkiego odczynu poszczepiennego i zasługują na rekompensatę w tym zakresie” – podkreśla Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta.

Jak zaznacza RPP, zainteresowanie funduszem przerosło pierwotne oczekiwania. Od 12 lutego rzecznik otrzymał 1165 wniosków o przyznanie pieniędzy.

Jak czytamy w komunikacie, najwięcej wniosków złożyły osoby w grupie wiekowej 61-70 lat (26,6 proc.), a najmniej dotyczyło dzieci do 11 roku życia (0,4 proc.).

Do Rzecznika Praw Pacjenta wpłynął jeden wniosek, który dotyczy dziecka w wieku od 1 do 4 lat. Przypomnijmy, że w Polsce były prowadzone eksperymenty medyczne na małych dzieciach w wieku od 6 miesięcy do 12 lat. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ

Kilkaset wniosków odrzuconych, głównie dlatego, że osoba zaszczepiona nie przebywała w szpitalu co najmniej 14 dni. 

„Okoliczności, które dotyczyły 418 spraw nie były wystarczające do wszczęcia postępowania. Działo się tak najczęściej z powodu niespełnienia podstawowego wymogu wskazanego w ustawie, jakim jest pobyt w szpitalu przez co najmniej 14 dni. 9 spraw zostało z kolei pozostawionych bez rozpoznania. W 39 przypadkach trwa badanie spełnienia wymogów formalnych lub uzupełnianie złożonych wniosków” – czytamy na stronie RPP.

Rzecznik wydał dotąd 370 decyzji, w tym 108 pozytywnych. Średnia przyznana kwota to blisko 20,5 tys. zł. Czterech pacjentów otrzymało świadczenie w najwyższej możliwej kwocie, czyli 100 tys. zł. Łączna suma przyznanych świadczeń opiewa na ponad 2 mln 210 tys. zł.

Decyzje pozytywne dotyczą szczepionek: Comirnaty – 52,8 proc., Vaxzevria (dawniej AstraZeneca) – 28,7 proc., Jcovden (dawniej Janssen) – 12 proc. i Spikevax  (dawniej Moderna) – 6,5 proc.

„Porównując to do udziału poszczególnych szczepionek w ogólnej liczbie wykonanych w Polsce szczepień są to odsetki istotnie niższe w przypadku Comirnaty, a zdecydowanie wyższe – w odniesieniu do szczepionek Vaxzevria i Jcovden” – czytamy w komunikacie.

„Aż 55,6 proc. przyznanych świadczeń (60 decyzji) dotyczy przypadków wstrząsu anafilaktycznego Pozostałe sprawy, które kwalifikowały się do przyznania świadczenia (łącznie 48), dotyczyły najczęściej takich działań niepożądanych, jak Zespół Guillain-Barré (14), odczyny poszczepienne związane z zakrzepicą (10), zapalenie mięśnia sercowego lub osierdzia (8) oraz małopłytkowość immunologiczna (5). W tych przypadkach pobyt w szpitalu trwał co najmniej 14 dni” – wylicza RPP.

„Statystyki, zarówno jeśli chodzi o liczbę decyzji przyznających świadczenie kompensacyjne, jak i zgłoszonych NOP-ów, jednoznacznie potwierdzają wysoki poziom bezpieczeństwa szczepionek. Trzeba mieć bowiem świadomość, że wykonana została dotąd ogromna liczba blisko 55,5 mln szczepień. Do poważnych działań niepożądanych dochodzi zaś bardzo rzadko. Utworzenie Funduszu jest wyrazem odpowiedzialności Państwa, które zachęca obywateli do szczepień – w interesie indywidualnym, ale też zbiorowym” – mówi Bartłomiej Chmielowiec.

 

źródło: RPP gov.pl, tarnogorski.info
Oprac. Łukasz Dudek