Kanał Gliwicki. „Zagadkowe unieruchomienie łabędzkich śluz”

fot. KM PSP Gliwice, screen Facebook

W związku ze skażeniem strażacy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Gliwicach monitorują Kanał Gliwicki.

Strażacy monitorują, a policja prowadzi śledztwo w sprawie zanieczyszczenia kanału. Śledztwo prowadzone jest w związku z licznymi zgłoszeniami. Pierwsze sygnały służby otrzymały już w marcu tego roku.

Medialne doniesienia o rtęci w wodzie były nieprawdziwe? 

„Mamy pierwsze wyniki toksykologii ryb. Państwowy Instytut Weterynajny przebadał 7 gatunków. Wykluczył rtęć jako powód śnięcia ryb. Czekamy na wyniki badań kolejnych substancji” – napisała w sobotę Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska. 

Na profilu Rady Dzielnicy Łabędy w sobotę późnym wieczorem pokazał się komunikat dotyczący „zagadkowego unieruchomienia łabędzkich śluz”.

„Zagadkowe, bo nagłe i trudne do doprecyzowania. Informację o zamknięciu śliz otrzymaliśmy od załogi jednego z dwóch statków Mariny Gliwice, które wypłynęły na planowy rejs, przekroczyły śluzy, kierując się w stronę Dzierżna, ale do przystani w porcie już wrócić nie mogły. „Foxstrot” i „Samba” stoją pod mostem w Łabędach. Co się stało? Nie wiemy” – czytamy.

Społecznicy dodają, że już pierwszego sierpnia wysłali do GIOŚ prośbę o „informację, czy Główny Inspektorat Ochrony Środowiska łączy sytuację, która miała i chyba nadal ma miejsce, na wodach Kanału Gliwickiego z sytuacją na Odrze, gdzie doszło do masowego śnięcia ryb.”

„Odpowiedzi nie otrzymaliśmy. Wysłaliśmy ją dziś ponownie” – napisano.

Martwa ryba na kąpielisku? 

Kilka godzin wcześniej Nowiny Gliwickie poinformowały, że w zbiorniku retencyjnym Kąpieliska Leśnego znaleziono martwą rybę. „Prewencyjnie zamknięta została Śluza Łabędy, jednak badania wody nie wykazały obecności szkodliwych substancji” – czytamy. „NW” powołują się na źródło lokalnej straży pożarnej. Do sprawy będziemy wracać.

Policja prowadzi śledztwo ws. zanieczyszczenia Kanału Gliwickiego

„W trakcie prowadzonego wspólnie z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska (WIOŚ) oraz Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w Gliwicach śledztwie przeprowadzono szereg kontroli podmiotów korzystających z wylotów do Kanału Gliwickiego. Do chwili obecnej podczas kontroli, nie ujawniono potencjalnego źródła zanieczyszczeń” – informuje gliwicka policja.

źródło: KM PSP Gliwice, Policja Gliwice, Twitter
Oprac. Łukasz Dudek