REKLAMA
W mediach społecznościowych pojawiły się informacje o zamykaniu lasów. Regionalna Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach informuje, że są one nieprawdziwe.
„Wszystkie lasy w zarządzie RDLP w Katowicach, na terenie województw: Opolskiego, Śląskiego, Małopolskiego, Łódzkiego i Świętokrzyskiego są na dzień 21 marca 2020 r. dostępne dla mieszkańców.
Wyłączenie dwóch fragmentów Nadleśnictwa Rudziniec, podyktowane jest wyłącznie względami bezpieczeństwa. Po jesiennych silnych wiatrach i przejściu w lutym tego roku wichury „Julia” wciąż znajdują się tam miejsca z powalonymi lub uszkodzonymi drzewami. Po usunięciu drzew zagrażających bezpieczeństwu, również te lasy, będą dostępne dla mieszkańców.” – czytamy w komunikacie.
Sytuacja jest wyjątkowa, więc nie wiemy, jak będą wyglądać zalecenia za kilka dni. Na chwilę obecną spacer nawet jest wskazany, jednak przy zachowaniu pewnych standardów.
Lasy państwowe informują, jak bezpiecznie spędzić czas w lesie podczas epidemii.
-
Na wycieczkę do lasu wybierz się wyłącznie z osobami, z którymi przebywasz na co dzień.
-
Unikaj miejsc szczególnie popularnych wśród turystówe, gdzie przebywają tłumy.
-
Odkrywaj nowe lokalizacje w swojej okolicy.
-
Las jest dostępny nie tylko w weekendy. Na wycieczkę wybierz raczej godziny poranne lub popołudniowe, kiedy spacerujących jest mniej.
-
Każdy las, bez względu na jego popularność, jest idealny na spacery. Ten najbliższy Ciebie również.
-
Zrezygnuj z uprawiania w lesie sportów ekstremalnych i narażania się na potencjalne kontuzje lub wypadki, wymagające pomocy medycznej. Służby ratownicze są teraz bardzo obciążone, nie przysparzaj im dodatkowej pracy.
-
Stan zagrożenia epidemicznego nie jest czasem na wycieczki krajoznawcze.
-
Nie powinieneś znacząco oddalać się od miejsca zamieszkania.
-
Jeśli widzisz na parkingu leśnym lub szlaku tłum spacerowiczów, zrezygnuj z tego miejsca. Las jest duży, znajdziesz w nim odpowiednią ścieżkę dla siebie.
-
Do lasu wybierz się pieszo, rowerem lub własnym samochodem. Unikaj komunikacji miejskiej.
-
Na szlaku zachowaj rekomendowany przez służby sanitarne dystans od innych osób.
-
Unikaj dotykania powierzchni poręczy, stołów i ławek, które możesz spotkać przy leśnych parkingach lub ściażkach – na nich również może znajdować się wirus.
-
Po powrocie do domu umyj ręce.
-
Weź prowiant ze sobą. Pamiętaj, że lokalna gastronomia i schroniska są zamknięte.
-
Pamiętaj! Stosuj się do bieżących komunikatów służb sanitarnych i władz.
-
Znajdź najaktualniejsze informacje o dostępności szlaków w poszczegółnych nadleśnictwach na ich stronach internetowych lub profilach społecznościowych.
-
Ciesz się bezpiecznie naturą!
REKLAMA
Nie wszędzie jednak wygląda tak samo. Od soboty do końca marca zamknięte zostały dla turystów niektóre tereny nadleśnictw w Małopolsce.
„Przy takim zagrożeniu jak mamy obecnie, zamknięcie ścieżek leśnych dla turystów jest bardzo zasadne, szczególnie w miejscach gdzie gromadzi się dużo osób. Stan wyższej konieczności wskazuje na to, żeby ostrożność posunąć trochę dalej. Spacer na świeżym powietrzu pomaga pod warunkiem, że nie ma kontaktu z innymi ludźmi.
Jeżeli na niektórych traktach leśnych spotykamy całe grupy wycieczkowe, całe rodziny spacerujące, spotykają się naprzeciw ludzie sobie obcy, to może potencjalnie powodować problem” – powiedział PAP Jan Kosiorowski, Dyrektor Regionalny Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie
źródło: PAP, katowice.lasy.gov.pl
REKLAMA