Nie żyje najstarszy mieszkaniec Piekar Śląskich. Odznaczony złotą odznaką „Polska Niepodległa”

fot. UM Piekary Śląskie

Zmarł najstarszy mieszkaniec Piekar Śląskich. Urodził się 12 grudnia 1915 roku w piekarskiej dzielnicy Dąbrówka Wielka. Weteran II wojny światowej. Wielokrotnie odznaczony, w tym Złotą Odznaką „Polska Niepodległa 1918-2018”.

Nie żyje Szczepan Tomasik najstarszy mieszkaniec Piekar Śląskich. W grudniu miałby 107 lat. O śmierci poinformował na swojej stronie piekarski magistrat.

– Z wielkim smutkiem przyjęliśmy informację o śmierci pana Szczepana Tomasika, najstarszego mieszkańca Piekar Śląskich – czytamy na stronie miasta.

W 1938 roku Szczepan Tomasik rozpoczął służbę wojskową w Modlinie. Podczas II wojny światowej został przeniesiony do Gdyni, gdzie wszedł w skład Morskiej Kompanii Reflektorów Przeciwlotniczych, z którą brał udział w Obronie Kępy Oksywskiej.

Następnie po przegranej jako Ślązak, został wcielony do Wehrmachtu, skąd ostatecznie uciekł. Później dołączył we Włoszech do drugiego Korpusu Polskiego gen. Andersa. Służył w 10 Batalionie Saperów, gdzie odpowiadał za budowę przenośnych mostów Baileya. Po wojnie udał się do Anglii, skąd w 1948 roku wrócił do Polski. Szanowny senior był poczwórnym dziadkiem i pięciokrotnym pradziadkiem.

Facebook.com