Jak zrobić maseczkę ochronną na twarz? Dlaczego Tajwan tak dobrze sobie radzi z wirusem?

fot. Jennifer Zeng's blog/facebook

Koronawirus dotarł już do Tarnowskich Gór. Na chwilę obecną mamy potwierdzony jeden przypadek, zapewne nie ostatni. Warto podejść do tematu spokojnie i pomyśleć, co dalej? 

Nie warto słuchać osób, które twierdzą, że maseczka na twarzy nic nie daje. Wystarczy popatrzeć na Tajwan, z którego do komunistycznych Chin jest bliżej niż z Poznania do Wrocławia.

Materiał prasowy

 

Na Tajwanie chorych na koronawiursa jest 59 osób, w Polsce już 177.

Skąd ta różnica? Władze Tajwanu zadziałały szybko i zdecydowanie, jednocześnie zostało uruchomione informowanie społeczeństwa, które ma doświadczenie z epidemii SARS z 2003 roku i MERS z 2015 roku.

Pod koniec grudnia 2019 roku Narodowe Centrum Dowodzenia Epidemiologicznego wprowadziło kontrole pasażerów przylatujących z zagrożonych rejonów Chin. Już 26 stycznia Tajwan zamknął granicę dla przyjezdnych z Wuhan. W Polsce jeszcze nie tak dawno, bez większych problemów, lądowały samoloty z Chin.

Kluczową decyzją było również zmobilizowanie wojska do produkcji masek, których w Polsce jest ogromny deficyt. Na Tajwanie maska na twarzy jest standardem.

Publikujemy nagrania, jak w warunkach domowych zrobić maseczkę ochronną?

Potrzebny będzie kawałek papieru np. z ręcznika kuchennego, gumki recepturki i zszywacz. Jest to maseczka jednorazowa, po każdym użyciu należ ją wyrzucić.

Poniżej krótkie nagranie.

Kolejny sposób na maseczkę. Z tym, że ta będzie solidniejsza. 

 

Przygotował
ŁUKASZ DUDEK

 

 

źródło: wiadomosci.gazeta.pl