Firma GTV BUS opublikowała oświadczenie. „Nasze odjazdy z dworca to zaledwie 3% wszystkich odjazdów”

Od 1 stycznia 2025 roku autobusy prywatnego przewoźnika GTV BUS nie będą mogły wjeżdżać na dworzec autobusowy w Tarnowskich Górach. Decyzja ta wywołała niepokój wśród mieszkańców Kalet, Woźnik, Koszęcina i Boronowa, a także lokalnych władz. Spór o dostęp do dworca trwa już od wielu miesięcy, a jego początkiem była decyzja byłego burmistrza Miasteczka Śląskiego, który planował wycofanie gminy z obsługi komunikacyjnej ZTM na rzecz współpracy z GTV BUS. Dzięki temu mieszkańcy Miasteczka Śląskiego mieliby możliwość bezpłatnego podróżowania na terenie gminy oraz do Tarnowskich Gór, w dodatku gmina wygenerowałaby duże oszczędności. 

W odpowiedzi „monopolista” ZTM przeprowadził analizę przepustowości tarnogórskiego dworca, według której autobusy GTV BUS rzekomo nie mieszczą się na jego terenie. Dodatkowo, zainstalowanie na dworcu ładowarki dla autobusów elektrycznych ma ograniczać dostępną przestrzeń. Przewoźnik podważa jednak te argumenty, proponując alternatywne rozwiązania.

Jednym z proponowanych miejsc obsługi pasażerów jest nowo powstały przystanek na Placu Zembali, zlokalizowany obok dworca PKP. Właściciel GTV BUS podkreśla, że przeprowadził testowe przejazdy na tym przystanku, które wykazały, że autobusy mogą tam bezpiecznie wjeżdżać i obsługiwać pasażerów. Argumenty burmistrza Arkadiusza Czecha, który twierdzi, że pełnowymiarowe autobusy w tym miejscu się nie zmieszczą, zostały zakwestionowane przez przewoźnika. Dodatkowo burmistrz Czech twierdzi, że policja przeprowadziła analizę, z której wynika, że wyjazd z tego miejsca pełnowymiarowych pojazdów nie będzie bezpieczny.

Na chwilę obecną sytuacja wygląda tak, że firma GTV BUS dostała zgodę władz powiatu tarnogórskiego  na zatrzymywanie się na przystanku Lasowice Częstochowska w obie strony, jednak bez możliwości dłuższego postoju. Więcej na ten temat w dalszej części artykułu.

Rozmowa z burmistrzem 

Oświadczenie GTV BUS 

W związku z zaistniałą sytuacją Urząd Miejski opublikował oświadczenie, na które odpowiedzieli włodarze miejscowości, które odczują skutki wprowadzanych zmian. Te oświadczenia znajdziecie na naszej stronie: TUTAJ

W czwartek, 14 listopada pojawiło się oświadczenie GTV BUS. Poniżej zamieszczamy treść.

„W odpowiedzi na Oświadczenie Urzędu Miasta w Tarnowskich Górach z 7 listopada oraz ostatnich wypowiedzi medialnych Pana Burmistrza Arkadiusza Czecha pragniemy odnieść się do obecnej sytuacji.
Informujemy, że poczyniliśmy wiele kroków w kierunku znalezienia innego miejsca niż dworzec autobusowy w Tarnowskich Górach, którego przeznaczeniem byłaby obsługa pasażerów. Między innymi: podpisaliśmy umowę najmu z PKP na teren działki w Tarnowskich Górach – na której planowaliśmy ustawienie przystanku wraz z obsługą pasażerów. Niestety musieliśmy ją wypowiedzieć, ponieważ Urząd Miasta nie zgodził się na dojazd autobusem do tego miejsca.
Po rozmowach z Burmistrzem Tarnowskich Gór wyraził On swoje zdanie byśmy nadal odjeżdżali z dworca, a wynajęty teren widziałby pod inną inwestycję miejską. Dzięki Panu Burmistrzowi udało się przedłużyć zgodę na korzystanie z dworca do końca roku 2024, za co jesteśmy mu bardzo wdzięczni.
W tym roku wysłaliśmy pismo do Urzędu Miasta z wnioskiem o zgodę na korzystanie z zatoczki przystankowej obok dworca autobusowego tj. Plac Zembali – czekamy na odpowiedź. Prosiliśmy o spotkanie z Panem Burmistrzem w Tarnowskich Górach – niestety bezskutecznie. Wnioskowaliśmy także w Starostwie Tarnogórskim o zgodę na zatrzymywanie się na ul. Bytomskiej oraz Częstochowskiej. Na ulicę Bytomską dostaliśmy negatywną odpowiedź ze względu na możliwość wprowadzenia paraliżu komunikacyjnego na tej ulicy.
Dostaliśmy zgodę jedynie na zatrzymywanie się na przystanku Lasowice Częstochowska w obie strony, jednakże z zastrzeżeniem o braku możliwości dłuższego postoju.
Uważamy, że dla dobra i bezpieczeństwa pasażerów, a przede wszystkim uczniów dojeżdżających do szkół w Tarnowskich Górach – najlepszym miejscem odjazdów naszych 4 linii komunikacyjnych jest dworzec autobusowy – dlatego cały czas wierzymy w to, że uda nam się przedłużyć obowiązującą zgodę, zwłaszcza, że nasze odjazdy z dworca to zaledwie 3% wszystkich odjazdów w ciągu dnia w Tarnowskich Górach – 29 odjazdów w dzień roboczy, 4 w sobotę i 3 w niedzielę.
Również odpowiednim miejscem według nas jest zatoczka przystankowa – Plac Zębali przed wjazdem na dworzec PKP. Wjazd autobusem zarówno od strony Oświęcimskiej jak i Częstochowskiej (z tyłu dworca) jest możliwy co pokazał nasz przejazd testowy. Jest jak najbardziej bezpiecznym rozwiązaniem – co może potwierdzić chociażby brak znaków zakazu tonażu czy wjazdu autobusów.
Dodatkowo zastanawiający jest fakt, że z publicznych środków przebudowano plac przed dworcem PKP, a teraz okazuje się, że z nowo wybudowanego przystanku nie będą mogły korzystać autobusy. (…)
Nie widzimy problemu by wjeżdżać i wyjeżdżać z Placu Zębali – przypominamy, że jest to jedynie 29 kursów w dzień roboczy od 4 rano do godziny 22:20. Liczymy na dobrą wolę w tym temacie Urzędu Miasta. Jesteśmy przygotowani, że mogą to być dla nas dodatkowe koszty za wjazd na przystanek tylko do tej pory nie dostaliśmy jakiekolwiek informacji w tym zakresie.
Nadmieniamy, że nie rolą przewoźnika jest budowa centra przesiadkowego, ponieważ są one budowane z środków publicznych (w tym unijnych). Jeśli dworzec autobusowy dochodzi do granic swoich przepustowości – mimo, że poddajemy w wątpliwość tą analizę to według nas nie może być tak, że jeden przewoźnik jest dyskryminowany.
Wyjaśniamy również, że rozkład jazdy był tworzony przez specjalistę od transportu – który tworzył go pod rozkłady metropolitarne, dopasował on godziny odjazdów pod odjazdy ZTM, w godzinach porannych przyjeżdżamy przed liniami komunikacji miejskiej a w godzinach popołudniowych tuż po przyjazdach ZTM – tak by ludzie mogli korzystać z tej komunikacji.
Przeprowadzone w ostatnim czasie przez nas obserwacje na dworcu w Tarnowskich Górach potwierdzają, że to rozwiązanie działa bardzo sprawnie i nasze przyjazdy/odjazdy nie kolidują z kursami autobusów metropolitarnych oraz w rzeczywistości nasi pasażerowie korzystają z komunikacji ZTM i odwrotnie.
Wszystkie nasze pojazdy. które realizują połączenia do Tarnowskich Gór to autobusy międzymiastowe – a każde z nich mają 2 drzwi, gdzie tylne to podwójne przeznaczone do obsługi pasażerów. Usprawniony został proces wsiadania i wysiadania tak aby skrócić do minimum czas postoju na wyznaczonym stanowisku – obecnie nawet przy dużej ilości pasażerów to maksymalnie 2 minuty. Przypominamy, że na tych trasach nie ma autobusów turystycznych tak jak wskazał w wypowiedzi Pan Burmistrz. Wierzymy w to, że będzie nam dane realizowanie odjazdów z dworca ZTM w Tarnowskich Górach bądź z zatoczki przystankowej na Placu Zębali.”

 

Dworzec autobusowy w Tarnowskich Górach
fot. tarnogorski.info

 

źródło: GTV BUS, tarnogorski.info
Oprac. Łukasz Dudek