Akcja straży granicznej w Kaletach. Zatrzymano obywateli Uzbekistanu

fot. Śląska Straż Graniczna

Akcja śląskiej straży granicznej w Kaletach. Zatrzymano obywateli Uzbekistanu. Przebywali na terenie powiatu tarnogórskiego nielegalnie. 

W sobotę, 15 kwietnia  funkcjonariusze częstochowskiej Grupy Zamiejscowej Placówki Straży Granicznej w Katowicach-Pyrzowicach zatrzymali dwóch obywateli Uzbekistanu.

– Przeprowadzona w miejscowości Kalety kontrola legalności pobytu wykazała, że pobyt Uzbeków na terytorium naszego kraju był niezgodny z deklarowanym i zachodziły okoliczności uzasadniające wydanie cudzoziemcom decyzji o zobowiązaniu do powrotu – relacjonuje Szymon Mościcki, rzecznik prasowy śląskiej straży granicznej.

Kolejne zatrzymania 

W niedzielę na lotnisku w Pyrzowicach mundurowi przeprowadzili kontrolę legalności pobytu podróżnych, którzy przylecieli samolotem rejsowym z Aten.

– Funkcjonariusze  spośród pasażerów wytypowali do kontroli sześć osób. Trzech obcokrajowców wylegitymowało się bułgarskimi paszportami, kolejnych trzech okazało francuski paszport oraz cypryjski i rumuński dowód osobisty. Wszystkie przedstawione do kontroli dokumenty wzbudziły u funkcjonariuszy wątpliwości, co do ich autentyczności – informuje rzecznik prasowy.

– W trakcie dalszych czynności wyjaśniających okazało się, że żaden dokument nie był oryginalny, ponadto dwa z nich figurowały w bazach danych jako utracone i podlegające zatrzymaniu. Podczas przesłuchania, prowadzonego w obecności tłumacza, zatrzymani cudzoziemcy podali swoje prawdziwe dane osobowe i obywatelstwo. Okazało się, że jeden to obywatel Iranu, a pozostałych pięciu to obywatele Syrii – dodaje Szymon Mościcki.

Zatrzymani oświadczyli, że chcieli dotrzeć do krajów Europy zachodniej, a fałszywe dokumenty kupili na terytorium Grecji za kwotę od 300 do 4000 euro.

Cudzoziemcy zostali ukarani mandatami w wysokości od 400 do 500 złotych. Dodatkowo usłyszeli zarzuty posłużenia się fałszywymi dokumentami.

fot. Śląska Straż Graniczna

źródło: Śląska Straż Granicza