Andrzej Duda: nie wyobrażam sobie, że można zmusić moich rodaków do szczepienia

fot. Kancelaria Prezydenta RP | screen Facebook

„Muszę państwu powiedzieć, że – znając podejście moich rodaków, takie poczucie wolności – nie wyobrażam sobie, żeby w Polsce można było wprowadzić przymusowe szczepienia” – powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda, który przebywał w Budapeszcie na spotkania państw V4.

Prezydent zaapelował aby się szczepić i podejść do sprawy „jak najrozsądniej, rozważając wszystkie za i przeciw, patrząc na to, jaka jest sytuacja”.

„Przymusowa jakakolwiek próba tutaj wobec Polaków no ciężka sprawa”  – dodał z uśmiechem na koniec.

Duda przeciw obowiązkowi szczepień

Nie są to pierwsze tego typu wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy.

– Nie będzie dzielenia dzieci na zaszczepione i niezaszczepione. Nie przewiduje się w ogóle czegoś takiego, musiałby dojść do bardzo znaczącego pogorszenia się sytuacji, w sposób jakiś nieprzewidziany – mówił prezydent w sierpniu 2021 roku.

Wybory prezydenckie 

„Szczepionka na koronawirusa? Nie jestem zwolennikiem szczepień obowiązkowych. Nigdy się nie zaszczepiłem przeciw grypie” – mówił Andrzej Duda w lipcu 2020 roku w trakcie kampanii wyborczej.

Po tych słowach wiele osób zarzuciło prezydentowi, że ten jest antyszczepionkowcem.

„Stop manipulacji. Uważam, że ewentualne szczepienie przeciw koronawirusowi nie powinno być obowiązkowe. Tak jak nie są obowiązkowe szczepienia przeciw grypie. Co do innych chorób (polio, gruźlica, szkarlatyna itp.), to zupełnie co innego. Inna rozmowa” – komentował wtedy na Twitterze.

Ruch Polska Jest Jedna, którego założycielem jest prezydent Siemianowic Śląskich wystosował apel do prezydenta Dudy.


Apel można podpisać TUTAJ


Poniżej treść

„Panie Prezydencie! Polska jest jedna i jest domem nas wszystkich. Chcemy, by każdy czuł się w Niej jak u siebie. Wymaga to poszanowania praw, które nam – obywatelom, gwarantuje Konstytucja.

Obecnie, pod hasłami walki z epidemią wdrażane są rozwiązania społeczne, które naruszają przyrodzoną przestrzeń ludzkiej wolności oraz jej gwarancje konstytucyjne.

Pod pretekstem sanitarnym rozwijane są projekty segregacji i izolacji społecznej. Rozważane jest wprowadzenie obowiązkowego poddania się szczepieniom, mimo że za ewentualne, negatywne konsekwencje, ani rząd, ani koncerny farmaceutyczne nie ponoszą dziś żadnej odpowiedzialności.

Lockdown, czyli zamykanie gospodarki, zapowiadana rewolucja w obszarze własności i prywatności, prowadzą do ograniczenia wolności – ludzi, rodzin i narodów.  Manipulowanie faktami, ograniczanie wolności słowa i cenzurowanie debaty publicznej to dziś smutna codzienność.

Lekarze, dziennikarze, naukowcy, głoszący zdania odrębne, są dziś prześladowani, usuwani z debaty publicznej i zastraszani odbieraniem prawa do wykonywania zawodu.

Dziś stawiamy pełne niepokoju pytania o przyszłość naszej Ojczyzny. Nasz Naród, wychowany w duchu umiłowania wolności, nie jest przecież w stanie rozwijać się w warunkach zniewolenia.

Apelujemy do Pana Prezydenta o wetowanie wszystkich aktów prawnych, które godzą w prawa i wolności obywatelskie. A tych, które choćby wzbudzają wątpliwość co do zgodności z Konstytucją, o kierowanie do Trybunału Konstytucyjnego.

Liczymy na Pana, Panie Prezydencie!”

 

 

źródło: gazetaprawna.pl, Polska Jest Jedna