Andrzej Duda mówi wprost: „Węgla oczywiście mamy na 200 lat”

screen Andrzej Duda/twitter

Prezydent Andrzej Duda był w poniedziałek gościem Bogdana Rymanowskiego na antenie Radia Zet. Dziennikarz zacytował ważne pytanie od internauty.

„Czy podjedzie pan panie prezydencie do ludzi stojących w kolejkach pod Bogdanką i powie im pan, że węgla mamy na 200 lat, czy znajdzie pan w sobie tyle odwagi?” – zacytował pytanie dziennikarz, który jest znany z zadawania trudnych pytań.

„Zawsze miałem odwagę do tego, żeby rozmawiać z ludźmi i nigdy tutaj nie miałem z tym problemu, także wtedy kiedy były różnego rodzaju protesty, to wszyscy doskonale wiedzą, więc nie mam z tym problemu żadnego” – oznajmił Duda.

„Węgla oczywiście mamy na 200 lat, tak mówili eksperci, ale eksperci uczciwi mówią w tej chwili, że jeżeli realizowaliśmy politykę europejską polegającą na ograniczeniu, do niedawna był cały czas krzyk, że trzeba odchodzić od węgla, rezygnować z węgla, zamykać wydobycie, zamykać kopalnie. Byliśmy za to piętnowani w całej Europie. Ja byłem wielokrotnie wyśmiewany za to, że mówiłem, że powinniśmy jak najdłużej starać się utrzymać polskie górnictwo” – dodał.

Dalej prezydent Andrzej Duda stwierdził, że  „nikt się nie spodziewał, że wybuchnie wojna na Ukrainie i Rosja będzie stosowała takie rozbójnictwo energetyczne jakie stosuje.”

Nikt się nie spodziewał agresywnych działań Rosji? 

Rosja jest znana z różnego rodzaju rozbójnictwa od dziesiątek lat, więc wypowiedź ta może dziwić. Warto dodać, że konflikt militarny na Ukrainie trwa od 2014 roku, teraz doszło do jego zaognienia.

Dalej prezydent mówił, że nie da się szybko przywrócić w Polsce wydobycia węgla w wystarczającej ilości. „Nie da się w ciągu kilku miesięcy otworzyć nowych ścian wydobywczych, nie da się tego po prostu zrobić, to jest fizycznie niewykonalne” – mówił.

„Realizowaliśmy politykę europejską” 

„My jesteśmy częścią Unii Europejskiej i realizowaliśmy politykę europejską w tym zakresie” – dodał prezydent Andrzej Duda.

Całą rozmowę możecie zobaczyć poniżej 

 

źródło: Radio Zet
Oprac. Łukasz Dudek