Angela Merkel na lotnisku w Pyrzowicach. Kiedy reperacje za II wojnę światową?

Fot. Śląski Urząd Wojewódzki | facebook.com

6 grudnia w godzinach porannych na lotnisku w Pyrzowicach wylądował samolot z kanclerz Niemiec, Angelą Merkel. 

Kanclerz Merkel przyleciała do Polski na uroczystości 10-lecia Fundacji Auschwitz-Birkenau, które odbywały się na terenie byłego niemieckiego obozu zagłady w Oświęcimiu. W uroczystościach brał również udział premier Mateusz Morawiecki.

Odczuwam ogromny wstyd wobec barbarzyńskich zbrodni, dokonanych przez Niemców. Zbrodni, przekraczających granice wszystkiego, co wyobrażalne. – mówiła Merkel.

Kanclerz Merkel mówiła, że odczuwa ogromny wstyd.

Wstyd, wstydem jednak Polska do dziś nie otrzymała należnego odszkodowania od Niemiec, za straty wojenne. PiS przed wyborami nawet coś wspominał o reperacjach niemieckich, jednak jak zdążył już nas przyzwyczaić, mija czas wyborczy, mijają złudzenia.

Niemieccy historycy Karl Heinz Roth i Hartmut Ruebner napisali książkę: „Verdraengt, Vertagt, Zurueckgewiesen. Die deutsche Reparationsschuld am Beispiel Polens und Griechenlands”  czyli „Wyparte, odłożone na później, odrzucone. Niemieckie długi reparacyjne na przykładzie Polski i Grecji”.

Czy Polska wystawi Niemcom rachunek za straty wojenne? – zapytał Lehnstaedt, jeden z autorów książki.  Historycy spekulują, że Niemcy mogą być winne Polsce od 800 mld euro do nawet dwóch bilonów euro. 

Wielu publicystów uważa, że PiS jest „na kolanach” przed Berlinem, i że nie upomni się o należne reparacje.

 

Na płycie Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice Airport w Pyrzowicach wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz przywitał…

Publiée par Śląski Urząd Wojewódzki sur Vendredi 6 décembre 2019

 

 

Przygotował:
ŁUKASZ DUDEK

 

źródło: tvp.info, twitter