Baseny i aquaparki zostaną otwarte? Jest nowa propozycja

Zdjęcie ilustracyjne fot. Park Wodny Tarnowskie Góry

Ze względu na koronawirusa od wielu miesięcy baseny i aquaparki są zamknięte. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców proponuje, aby ich działalność była częściowo przywrócona.

Przedsiębiorcy z branży przygotowali protokoły sanitarne, które umożliwią „częściowe przywrócenie działalności aquaparków, pływalni, term i saunariów” – informuje Adam Abramowicz, rzecznik MŚP.

Protokoły zostały opracowane przez nowopowstałe Stowarzyszenie Polskie Aquaparki i Pływalnie, reprezentujące ok. 130 aquaparków i ponad 730 pływalni, które wniosło również o powołanie w trybie pilnym międzyresortowej grupy roboczej odpowiedzialnej za wypracowanie rozwiązań problemów tej branży.

Abramowicz przypomina, że od początku wystąpienia stanu epidemii jednym z sektorów najbardziej dotkniętych restrykcjami jest branża fitness.

W ocenie Rzecznika MŚP, istnieje już dostatecznie dużo opracowań i ekspertyz świadczących o tym, że otwarcie obiektów basenowych nie będzie zwiększało ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Jak wskazuje rzecznik, już 4 maja dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny wyjaśniał, że „liczne instytucje zdrowia publicznego na całym świecie, w tym WHO i CDC zgodnie podkreślają, że nie wykazano dotychczas przypadków zakażenia SARS-CoV-2 poprzez wodę przeznaczoną do spożycia ani wodę do celów rekreacyjnych o kontrolowanej jakości, w tym wodę w basenach kąpielowych, poddawaną uzdatnianiu i dezynfekcji.

WHO opublikowało również wytyczne dotyczące aktywności fizycznej i siedzącego trybu życia 25 listopada 2020 r., w których jest także nawiązanie do pływania. Narodowy Fundusz Zdrowia także zachęca „do regularnej aktywności fizycznej, która jest najlepszą inwestycją w dłuższe i zdrowsze życie”.

źródło: rzecznikmsp.gov.pl