„Bezkarność plus” wraca do Sejmu. Chcą zablokować wyroki dla samorządowców

fot. Sejm

Kolejna próba zagwarantowania bezkarności urzędnikom, którzy mogli złamać prawo przy okazji organizacji wyborów kopertowych. 

Pod obrady Sejmu ma trafić w czwartek kontrowersyjna ustawa – druk 2716. Jest to kolejna próba przegłosowania ustawy o bezkarności. Jednym z wnioskodawców jest Barbara Dziuk, posłanka z Tarnowskich Gór.

„Nie popełnił przestępstwa wójt, burmistrz lub prezydent miasta, który w czasie stanu epidemii przekazał operatorowi wyznaczonemu spis wyborców w związku z wyborami powszechnymi na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonymi w 2020 r” – czytamy w poselskim projekcie ustawy.

Prawnik Łukasz Bernaciński na Twitterze streścił projekt 

1. Kto popełnił przestępstwo ten go nie popełnił.
2. Jeśli toczy się przeciwko komuś postępowanie, to się je umarza.
3. Jeśli ktoś zdążył zostać skazany, wyrok ulega zatarciu.

W uzasadnieniu projektu ustawy czytamy, że „konieczne było podjęcie dostępnych działań, tak aby nie dopuścić do niekontrolowanego rozprzestrzeniania się wirusa.” Niektórzy samorządowcy mają problemy, jest to opisane wprost w uzasadnieniu ustawy.

„Niestety, tylko niektórzy wójtowie, burmistrzowie, prezydenci zdecydowali się podjąć decyzje nakierowane na troskę o ciągłość władzy państwowej, polegające na przekazaniu spisów wyborców Poczcie Polskiej. Działanie nakierowane na realizację konstytucyjnych obowiązków nigdy nie może być interpretowane jako niezgodne z prawem, tym bardziej jako naruszające samą ustawę zasadniczą. Rażąco niesprawiedliwe jest to, że wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast, którzy działali w zaufaniu do władzy ustawodawczej oraz władzy wykonawcze, muszą obecnie mierzyć się z kolejnymi postępowaniami karnymi, których przedmiotem jest przekazanie spisów wyborców operatorowi wyznaczonemu, a więc Poczcie Polskiej” – czytamy.

„Konieczne jest jednoznaczne przesądzenie, że opisane wyżej działania wójtów, burmistrzów i prezydentów były legalne. Dodatkowo projekt ustawy jednoznacznie przesądza, że należy w tych sprawach umorzyć wszystkie postępowania karne niezakończone prawomocnym wyrokiem sądu. W przypadku prawomocnego wyroku skazującego dojdzie do zatarcia skazania z mocy prawa. Ustawa wywołuje pozytywne skutki społeczne i prawne, wykluczając ryzyko odpowiedzialności karnej za zachowania wypełniające zasady wynikające z Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej” – czytamy dalej.

Posłanka Solidarnej Polski komentuje 

„Pod obrady Sejmu trafia ustawa (druk 2716) która budzi mój sprzeciw. Polityka covidowa ministra Adama Niedzielskiego i premiera Mateusza Morawieckiego przyniosła więcej złego, niż dobrego. Bardzo wiele osób ucierpiało z powodu błędnych decyzji. Wielu straciło zdrowie i życie. Ludzie tracili również swoje firmy, tracili pracę, szansę na awans, byli dyskryminowani. O zgrozo, przede wszystkim w instytucjach publicznych. Dzisiaj rząd powinien pochylić się właśnie nad nimi. A tymczasem pod obrady Sejmu trafia ustawa, która zagwarantować ma bezkarność tym, którzy bardziej obawiali się utraty stanowiska, niż przekroczenia swoich uprawnień” – napisała na Facebooku Anna Maria Siarkowska.

„Musimy dbać o swoje państwo. Żeby rządzący i administrujący nim wiedzieli, że muszą poruszać się wyłącznie w granicach prawa! I że panika nie jest żadnym wytłumaczeniem zaniedbań i przekraczania swoich ustawowych uprawnień. Szczególnie, że nie jest prawdą, że wszyscy tej panice ulegli. Znaczna część Polaków a także część polityków zachowała jednak zdrowy rozsądek, ostrzegając przed konsekwencją takich działań, mimo szyderstw, bezpardonowych ataków i różnych form dyskryminacji. Zamiast tej ustawy potrzebujemy więc merytorycznej debaty nad błędami polityki covidowej. Potrzebujemy jej nie tylko po to, by rozliczyć tych, którzy popełnili te błędy, ale przede wszystkim po to, by uniknąć ich w przyszłości” – dodała.

Druk nr 2716 poniżej 

źródło: orka.sejm.gov.pl
źródło: orka.sejm.gov.pl
źródło: orka.sejm.gov.pl
źródło: orka.sejm.gov.pl

 

źródło: orka.sejm.gov.pl

 

źródło: gov.pl, Media społecznościowe