Blackout w Polsce? RCB radzi jak się przygotować. „Zabezpiecz zapasy jedzenia”

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa opublikowało komunikat na wypadek nagłego wyłączenia prądu. RCB napisało krótką instrukcję, co zrobić w sytuacji ewentualnego blackoutu. 

„Latarkę, świece, apteczkę i dokumenty trzymaj w łatwo dostępnym miejscu. Wyposaż się przenośną ładowarkę – tzw. powerbank. Zabezpiecz zapasy jedzenia, które nie wymaga prądu przy przechowywaniu i przygotowywaniu” – radzi RCB. 

Rządowy profil zaznacza, że na chwilę obecną Polska nie jest zagrożona większą awarią, a post ma charakter działań edukacyjnych i prewencyjnych. Warto jednak dodać, że niektóre państwa europejskiego od kilku tygodniu przygotowują obywateli na tego typu zdarzenie.

„Niemal wszystkie większe awarie energetyczne były nagłe i nieprzewidziane” – czytamy na profilu RCB.

Jak zaznacza RCB, obywatel powinien być przygotowany do samodzielnego przetrwania pierwszych 72h od wystąpienia awarii. Z reguły po tym czasie właściwe służby są w stanie zidentyfikować awarię, usunąć jej przyczyny i przywrócić dostawy energii elektrycznej.

 

Kilka tygodni temu informowaliśmy, że niektóre kraje europejskiej przygotowują się do nieplanowanych odłączeń od sieci energetycznej. Takiej możliwości nie wykluczają m.in. Niemcy, które mają daleko posuniętą transformacją energetyczną na bardziej zieloną. Może to skutkować tym, że przy dużych opadach śniegu nie będą działać panele słoneczne, a bez wiatru nie będą kręcić się turbiny wiatrowe. Tymczasem Polska Grupa Górnicza wprowadziła limity na sprzedaż węgla.

W Austrii rząd przygotowuje obywateli na możliwe wyłączenia prądu zimą. Dlatego powstało 4-minutowe wideo, które ma przygotować społeczeństwo na możliwe załamanie energetyczne.

„Blackout, czyli powszechna, a być może nawet ogólnoeuropejska awaria zasilania, infrastruktury i dostaw, jest realistycznym, a jednocześnie niedocenianym ryzykiem. Dlatego też deklarowanym celem Austriackich Sił Zbrojnych jest poprawa ogólnej odporności naszej Republiki w takim scenariuszu. Ważną kwestią jest tu jednak samowystarczalność ludności. Oprócz usług Austriackich Sił Zbrojnych w misji pomocy, film pokazuje również ważne środki ostrożności i ochrony, które każdy człowiek powinien wdrożyć w swoim prywatnym otoczeniu” – czytamy w opisie nagrania, które zostało opublikowane na platformie YouTube.