Na granicy z obwodem kaliningradzkim powstanie tymczasowa zapora

fot. Ministerstwo Obrony Narodowej

„Zdecydowałem o podjęciu działań, które wzmocnią bezpieczeństwo na granicy Polski z obwodem kaliningradzkim, poprzez uszczelnienie tej granicy. W związku z tym już dziś, rozpoczną się prace podjęte przez saperów, przez żołnierzy Wojska Polskiego dotyczące zbudowania tymczasowej zapory na granicy z obwodem kaliningradzkim” – powiedział w środę minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. 

W środę w siedzibie MON minister Błaszczak podczas oświadczenia dla mediów poinformował, że będzie zwiększona ochrona granicy Polski z Rosją. Na granicy z obwodem kaliningradzkim powstanie zapora. W jej budowę zaangażowani są żołnierze jednostek inżynieryjno-saperskich.

Minister Błaszczak poinformował, że zapora będzie się składać z trzech rzędów drutu ostrzowego. Ma mieć 3 metry szerokości i 2,5 m wysokości. Dodatkowo „płot” ma zostać wyposażona w systemy perymetryczne.

„Omawialiśmy tę sprawę podczas posiedzenia Komitetu ds. Bezpieczeństwa i Spraw Obronnych. Chodzi o koordynację pracy poszczególnych ministerstw odpowiedzialnych za bezpieczeństwo Rzeczypospolitej Polskiej. Efektem tych prac jest właśnie decyzja, która stanowi o rozpoczęciu prac budowy tymczasowej zapory na granicy z obwodem kaliningradzkim.  Zapora będzie składała się z trzech szeregów drutu ostrzowego, który jest wykorzystywany przez wojsko na całym świecie, a więc trzy warstwy, które pozwolą na zbudowanie tymczasowej zapory – takiej jaka była na granicy polsko – białoruskiej. To zapora o wysokości dwóch i pół metra, szerokości trzech metrów od polskiej strony. Zależy nam na tym, aby granica była szczelna” – poinformował wicepremier Mariusz Błaszczak.

„Mam nadzieję, że tym razem opozycja, nie będzie urządzała wycieczek na granicę z pizzą, nie będzie wywierała presji na polskich żołnierzy” – mówił Błaszczak nawiązując do zdarzeń, które miały miejsce podczas budowy zapory na granicy z Białorusią.

Oświadczenie szefa MON 

źródło: gov.pl
Oprac. Redakcja