Branża fitness mówi stop. Będzie pozew przeciwko obostrzeniom. „Czas odwołać lockdown”

Zdjęcie ilustracyjne fot. Polska Federacja Fitness | Facebook

My mówimy stop. Jeśli państwa nie stać na lockdown, to go nie wprowadza. Mamy trzeci miesiąc od lockdownu październikowego i ani złotówki na koncie – powiedział portalowi tarnogorski.info Tomasz Napiórkowski, prezes Polskiej Federacji Fitness.

PFF informuje, że branża organizuje pozew przeciwko obostrzeniom i domaga się odszkodowania.

Kilkaset obiektów wyraziło już gotowość do podjęcia walki.

„Po kilkutygodniowych analizach prawnych, spotkaniach z licznymi kancelariami, oraz dokładnej weryfikacji potencjalnych szans – ponownie uruchamiamy projekt pozwu przeciwko obowiązującym restrykcjom oraz kwestii odszkodowawczej” – informuje federacja na profilu.

 

– Nasz sprzeciw ma podstawy prawne, ponieważ jest bezdyskusyjny fakt, że zamknięcie działalności z poziomu rozporządzenia jest nielegalne. Mamy już oficjalną wykładnię na ten temat, potwierdzającą tą tezę – mówi nam Tomasz Napiórkowski.

– My mówimy stop. Jeśli państwa nie stać na lockdown, to go nie wprowadza. Mamy trzeci miesiąc od lockdownu październikowego i ani złotówki na koncie z tytułu pomocy. Te pomoce były przewidywane do końca roku, a szykuje nam się zamknięcie na kolejne trzy miesiące i nie ma już propozycji dalszych – dodaje prezes PFF.

Przedstawiciele branży fitness zachęcają wszystkich do włączania się w inicjatywę.

„Coraz więcej sądów wydaje pozytywne wyroki, na wzór wyroku WSA w Opolu” – wskazują inicjatorzy pozwu.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu stwierdził, że kara administracyjna za łamanie obostrzeń jest bezprawna.

„Ruszy lawina. Sąd w Opolu stwierdził, że restrykcja covidowa nie ma umocowania w ustawie i anulował karę nałożoną na przedsiębiorcę przez dwie instancje Sanepidu. Takich orzeczeń może być coraz więcej” – skomentował na swoim blogu „Dogamty Karnisty” dr hab. Mikołaj Małecki, nauczyciela prawa karnego na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

Przygotował
ŁUKASZ DUDEK