Burmistrz spotkał się z Gowinem. W Lasowicach powstanie 120 mieszkań z niskim czynszem

fot. UM Tarnowskie Góry

W województwie śląskim powstała nowa spółka SIM „Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa”. W skład spółki wchodzą Tarnowskie Góry, Chorzów, Świętochłowice i Zabrze.

W piątek w Chorzowie odbyła konferencja prasowa z udziałem m.in. burmistrza Arkadiusza Czecha i wicepremiera Jarosława Gowina.

W ramach miast i wsparciu programu Ministerstwa Rozwoju Pracy i Technologii, nowa spółka  będzie budować mieszkania na wynajem z niskim czynszem i możliwością dojścia do własności lokalu.

 

Tarnowskie Góry na rzecz spółki przekażą 1,3 hektara terenu przy ul. Andersa w dzielnicy Lasowice. Na działce mają powstać budynku, które pomieszczą około 120 mieszkań.

– Tarnowskie Góry nie ulegają procesowi depopulacji, mamy w całej gminie miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego i ludzie chętnie się u nas budują – mówił burmistrz Arkadiusz Czech wskazując, że miasto próbuje wspierać budowę mieszkań od dawna.

– W latach 90-tych powstał u nas – jako jeden pierwszych w kraju MTBS, jako gmina przed kilkoma laty wybudowaliśmy 72 mieszkań komunalnych, więc mamy w tym doświadczenie – wskazał włodarz.

– Opcja wykupu tych mieszkań jest w tym pomysłem, bo daje młodym szansę na stabilizację. Cieszę się, że się wspieramy – komentował burmistrz Czech dziękując obecnemu na konferencji ministrowi Gowinowi za stworzenie przez Ministerstwo Rozwoju Pracy i Technologii programu „Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe”. To w jego ramach gminy otrzymają po 3 mln złotych na wkład do spółki.

W pierwszym etapie KZN wniesie do tworzonego SIM Śląsk część nieruchomości położonej w Chorzowie o powierzchni około 3,5 ha, na której szacowana jest budowa co najmniej 265 mieszkań, docelowo może być ich około 1120.

W Zabrzu planowane jest powstanie około 90 mieszkań, w Świętochłowicach – 110, natomiast w Tarnowskich Górach – 120.

W maju powołany ma zostać zarząd spółki, w międzyczasie zostanie ona wpisana do KRS. Według ostrożnych prognoz Spółka SIM Śląsk rozpocznie budowę inwestycji mieszkaniowych już w drugiej połowie 2022 roku.

 

 

 

źródło/foto: UM Tarnowskie Góry