Bytom. Radni składają zawiadomienie do CBA

Grupa radnych z Bytomia złożyła do Centralnego Biura Antykorupcyjnego zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Sprawa dotyczy działań promocyjnych pomiędzy gminą Bytom a osobami powiązanymi z Urzędem Miejskim. 

Bytomscy Radni PiS i niezależni zorganizowali w czwartek konferencję prasową, na której przedstawili szereg dokumentów.

– Jak wynika z uzyskanych dokumentów, spółka prowadzona przez wieloletniego kolegę prezydenta Mariusza Wołosza, jednocześnie męża rzecznik prasowej Urzędu Miejskiego, pełniącej także funkcję Naczelnik Wydziału Komunikacji Medialnej i Promocji, tylko w przypadku Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej podpisała umowy na kwotę ok. 390 tys. zł – mówił radny Maciej Bartków, szef PiS w Bytomiu.

– Natomiast firma prowadzona przez pracownika Wnuk Consulting podpisała umowy z gminą Bytom oraz Bytomskim Przedsiębiorstwem Komunalnym na kwotę ok. 240 tys. zł – dodał radny Bartków.

– W naszym przekonaniu w opisywanych sytuacjach doszło do ewidentnego konfliktu interesów i swoistej formy nepotyzmu, polegającego na zawieraniu przez spółki miejskie, szeregu umów z firmą prowadzoną przez wieloletniego kolegę prezydenta Mariusza Wołosza – oznajmił szef bytomskiego PiS.

Jak wynika z udostępnionych nam dokumentów, firma męża rzecznik prasowej bytomskiego Urzędu Miejskiego otrzymała w 2022 roku zlecenie na „przeprowadzenie kampanii Bytomski i Radzionkowski Alarm Smogowy”.

Materiał prasowy

 

Koszt zlecenia to ponad 100 tys. zł. Za te pieniądza firma konsultingowa Wnuka utworzyła m.in. konta na Facebooku oraz Instagramie, na których przekazuje m.in. informacje o stanie powietrza, umieszcza posty nawiązujące do działalności PEC oraz promuje Alarm Smogowy w lokalnym portalu internetowym.

Według radnych tego typu proste prace powinny być wykonane przez zatrudnionych pracowników. Podczas konferencji prasowej zwrócono uwagę, że opłacone posty na Facebooku nie cieszą się dużą popularnością. Niektóre nie mają nawet jednej reakcji.

Materiał prasowy, Facebook

Konferencję prasową możecie zobaczyć poniżej 

Oświadczenie Urzędu Miejskiego w Bytomiu 

„Wszystkie umowy zawierane przez Gminę Bytom zawierane są zgodnie z prawem zamówień publicznych i zarządzeniem prezydenta określającym zasady udzielania zamówień publicznych w Urzędzie Miejskim w Bytomiu. Informacja dotycząca umów zawieranych przez Gminę Bytom, miejskie jednostki organizacyjne oraz spółki na działania promocyjne w latach 2019-2022 w sposób transparentny została podana do publicznej wiadomości w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Bytomiu” – napisano w oświadczeniu, które zostało opublikowane na stronie magistratu.

„Prawidłowość zawierania przez Gminę Bytom umów dotyczących świadczenia usług promocyjnych oraz zasadności wydatkowania środków na ten cel była wielokrotnie kontrolowana m.in. przez Komisję Rewizyjną Rady Miejskiej. Zespoły kontrolne po szczegółowej analizie dokumentów stwierdziły, że wydatki były w pełni uzasadnione i dokonane zgodnie z obowiązującym prawem” – dodano.

 źródło: tarnogorski.info, UM Bytom
Aktualizacja: 23:55