Od stycznia mieszkańcy Bytomia zapłacą wyższe podatki. Zapadła decyzja

Bytom fot. tarnogorski

Mieszkańcy Bytomia muszą przygotować się na wyższe podatki. Bytomscy radni podjęli decyzję ws. zmiany stawek podatków od nieruchomości i środków transportu. 

W ostatnich dniach listopada w Bytomiu odbyła się Sesja Rady Miejskiej. Podczas obrad większość radnych zagłosowała za podwyżkami. Nie wszyscy jednak podzielali decyzję prezydenta Mariusza Wołosza (KO).

– Rozumiem, że teraz jedynym sposobem na to, żeby zwiększyć finanse Bytomia będą podatki? Jakoś nie słyszałem, żeby pan tak lamentował nad tym, jak radni podnosili diety dla siebie, albo uposażenie dla pana. Wtedy były pieniądze, dzisiaj nie ma – mówił radny Robert Rabus.

– Można też wpływy mieć do budżetu z innych źródeł, a niżeli tylko z podnoszenia podatków. Na przykład zachęcanie inwestorów do tego, żeby przychodzili i swoje pieniądze lokowali u nas, ale jak mają przychodzić, jak coraz to większe podatki są dla nich – dodał radny Rabus.

Władze miasta tłumaczą decyzję galopującą inflacją i planami inwestycyjnymi 

– W mieście trwa realizacja szeregu ważnych inwestycji, na które pozyskaliśmy dofinansowanie zewnętrzne, ale do ich realizacji niezbędny jest wkład własny z budżetu miasta. W planach mamy kolejne inwestycje: drogowe, mieszkaniowe czy związane z infrastrukturą miejską, jednak abyśmy mogli je zaplanować, musimy mieć zagwarantowane środki finansowe w budżecie miasta – mówi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

Nowe stawki. Jakie zmiany? 

Od 1 stycznia 2023 roku wysokość podatku od nieruchomości w budynkach mieszkalnych będzie wynosić 1 zł za mkw. (w porównaniu do 0,89 zł za mkw. w 2022 roku).

„Dla mieszkańca Bytomia posiadającego mieszkanie o powierzchni około 60 mkw., zmiana stawki podatku od nieruchomości będzie oznaczała wzrost kosztów o 9 zł rocznie, zaś dla posiadacza domu o powierzchni około 150 mkw., wzrost o 86 zł rocznie” – wyliczają urzędnicy.

„Zmiana stawki dotyczyć będzie także właścicieli garaży. Od nowego roku stawka będzie wynosić 9,71 za mkw. (w porównaniu do 8,68 zł za mkw. w 2022 roku). Przykładowo posiadacz garażu o powierzchni 18 mkw., rocznie zapłaci około 20 zł więcej. Ze zmianami stawek podatku muszą się również liczyć osoby posiadające lokale użytkowe. Od 2023 r. stawka podatku będzie wynosić 28,78 zł za mkw. (w porównaniu do 25,74 zł za mkw. w 2022 roku). W przypadku lokalu użytkowego o powierzchni około 85 mkw, różnica w wysokości opłat wyniesie 282 zł rocznie” – czytamy na stronie magistratu.

Za podwyższeniem podatków głosowali: Bula Piotr, Gajos Maciej, Gajowiak Krzysztof, Gawenda Krzysztof, Misiaszek Michał, Napierała Michał, Nowak Grzegorz, Pakosz Iwona Polak Teresa, Staniszewski Michał, Stępień Joanna, Wac Tomasz, Wężyk Andrzej, Wilk Marek, Winiarski Paweł oraz Żyła Maria.

Przeciwni byli: Bartków Maciej, Glatte Michał, Janas Mariusz, Kędzierski Andrzej, Patoń Piotr, Pyrk Alfred oraz Rabus Robert.

BIP Bytom

źródło: UM Bytom, BIP Bytom
Oprac. Łukasz Dudek