Centrum przesiadkowe otwarte. Nie ma toalety, ale można naładować Teslę

Centrum przesiadkowe w Świerklańcu zostało w poniedziałek oficjalnie otwarte. Jak to często bywa przy tego typu inwestycjach, zjeżdżają się lokalni samorządowcy i politycy, aby wspólnie przeciąć wstęgę. 

Do Świerklańca przyjechał m.in. wojewoda śląski, burmistrz Miasteczka Śląskiego, wójt Ożarowic, burmistrz Radzionkowa, prezydent Piekar Śląskich oraz posłanka PiS Barbara Dziuk. Centrum przesiadkowe powstało tuż przy Parku w Świerklańcu. Wcześniej w tym miejscu był parking.

Niektórzy zauważają, że w weekendy może być problem z parkowaniem, wójt zachęca jednak do jazdy komunikacją miejską i rowerem. Na uwagę zasługuje również brak toalety. W tym przypadku włodarz zachęca do korzystania z toalet typu toi toi, które stoją na terenie parku.

Brak toalet. Wójt odpowiada 

– To nie jest dworzec kolejowy w Katowicach, to nie jest dworzec w 60-tysięcznych Tarnowskich Górach. To jest przystanek. Tutaj w poblisku jest i restauracja i my mamy Park w Świerklańcu, na terenie parku też są toalety – oznajmił włodarz.

W pobliżu znajduje się centrum handlowe, które już wprowadza limity na parkowanie.

Inwestycja kosztowała blisko 6 mln zł

Pieniądze na ten cel udało się pozyskać głównie dzięki drukarce NBP, która cały czas drukuje pieniądze i stopniowo zamienia naszą walutę, mówiąc kolokwialnie, w konfetti. To tak pół żartem, pół serio oczywiście.

Według oficjalnego przekazu ponad 4,2 mln zł pozyskano z rządowego programu „Polski Ład”. Pozostała część kwoty to pieniądze z funduszy unijnych (ponad 1,5 mln zł) oraz Metropolii GZM (ponad 125 tys. zł). Gmina Świerklaniec dołożyła „symboliczne” 58 tys. zł.

– Dzisiaj możemy z pełną odpowiedzialnością powiedzieć, że Gmina Świerklaniec zrobiła wielki krok w kierunku swojego dobrego, zrównoważonego rozwoju. Budowa centrum przesiadkowego w Świerklańcu to jedna z największych pod względem organizacyjnym, technicznym i finansowym inwestycja w infrastrukturę komunikacyjną realizowana przez gminę – mówił podczas otwarcia wójt Marek Cyl.

Można naładować Teslę 

Powstał czterostanowiskowy peron wyposażony w elektroniczne tablice LED. Obok znajdują się cztery stanowiska ładowania samochodów elektrycznych oraz miejsce przeznaczone w przyszłości dla roweru metropolitalnego wraz z stacjami serwisowymi rowerów i ładowarkami dla rowerów elektrycznych. W ramach inwestycji powstało również 60 miejsc parkingowych, w tym wyznaczone specjalnie dla osób niepełnosprawnych.

 

źródło: tarnogorski, UM Świerklaniec
Oprac. Łukasz Dudek