Potężny cios w kieszenie kierowców. Kolejna podwyżka na A4 Katowice-Kraków

Autostrada A4 Katowice-Kraków fot. tarnogorski.info

Od 1 kwietnia 2024 roku na odcinku autostrady A4 Katowice-Kraków planowana jest podwyżka opłat. Zarządca drogi, Stalexport Autostrady Małopolskiej, zwrócił się z wnioskiem o zwiększenie stawek dla wszystkich kategorii pojazdów. Jeśli podwyżka zostanie wprowadzona, kierowcy samochodów osobowych będą musieli zapłacić 32 zł za przejazd pomiędzy Katowicami a Krakowem. Opłaty pobierane są na punktach w Mysłowicach i Balicach.

Nowe stawki mają wynosić 16 zł dla pojazdów kategorii 1 (inne niż motocykle), co stanowi wzrost z obecnych 15 zł, oraz 49 zł dla pojazdów pozostałych kategorii, w porównaniu do obecnych 46 zł. Informacja ta spotkała się z niezadowoleniem społeczności kierowców​​. Tajemnicą nie jest, że autostrada A4 na odcinku Katowice-Kraków jest uważana za jedną z najdroższych w Polsce.

Stalexport Autostrady Małopolska, zarządzający odcinkiem A4, tłumaczy podwyżkę opłat koniecznością intensywnych prac utrzymaniowych, budowlanych i remontowych przed 2027 rokiem. Wtedy to kończy się ich umowa koncesyjna, a autostrada musi zostać przekazana stronie publicznej w doskonałym stanie technicznym.

 

 

źródło: tarnogorski.info, www.stalexport-autostrady.pl
Oprac. Łukasz Dudek