Zbrosławice. Co się dzieje w zakładzie psychiatrycznym dla dzieci? Szokujące doniesienia

Zdjęcie ilustracyjne

Rzecznik Praw Dziecka prowadzi dwie sprawy dotyczące tego ośrodka – indywidualną i skargę organizacji pozarządowej, która opisała m.in. przypadek stosowania przymusu bezpośredniego wobec pacjentów. Do prokuratury wpłynęło także zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa na terenie Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego Psychiatrycznego dla Dzieci i Młodzieży w Zbrosławicach i Kamieńcu oraz szkoły przyzakładowej. Wszystkie te sprawy są w toku – informuje biuro prasowe Rzecznika Praw Dziecka. 

W ostatnim czasie w Ośrodku Leczniczo-Rehabilitacyjnym w Kamieńcu doszło do ucieczki siedmiu podopiecznych. To zdarzenie spowodowało, że zaczęliśmy baczniej obserwować pracę ośrodka.

W placówce przebywają m.in. dzieci chore psychiatrycznie. Okazało się, że w 2021 roku liczba interwencji policji w OLR wzrosła o ponad 100 proc. Do tego w ostatnim czasie opiekunowie prawni otrzymali do podpisania oświadczenia, które błędnie wskazywały, że szczepienia dzieci preparatem na Covid-19 są obowiązkowe.

Wysłaliśmy kilka pytań do Rzecznika Praw Dziecka, który przekazał nam, że są prowadzone dwie sprawy dotyczące wspomnianej placówki. Zapytaliśmy rzecznika, czy była w 2021 roku przeprowadzona kontrola w ośrodku, ponieważ mamy niepokojące informacje z policji. 

„Rzecznik Praw Dziecka prowadzi dwie sprawy dotyczące tego ośrodka – indywidualną i skargę organizacji pozarządowej, która opisała m.in. przypadek stosowania przymusu bezpośredniego wobec pacjentów. Rzecznik nie przeprowadzał w 2021 r. kontroli w tym ośrodku, taką kontrolę zlecił Minister Zdrowia konsultantowi krajowemu w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży. Rzecznik Praw Dziecka wystąpił też do Rzecznika Praw Pacjenta o podjęcie interwencji w tym ośrodku. Do prokuratury wpłynęło także zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa na terenie Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego Psychiatrycznego dla Dzieci i Młodzieży w Zbrosławicach i Kamieńcu oraz szkoły przyzakładowej. Wszystkie te sprawy są w toku i ze względu na konieczność ochrony dobra dzieci Biuro Rzecznika Praw Dziecka nie może informować o szczegółach tych działań” – informuje biuro prasowe RPD.

ZOBACZ: Zbrosławice. Siedem osób uciekło z ośrodka rehabilitacyjnego w Kamieńcu

Interwencje policji w Ośrodku Leczniczo-Rehabilitacyjnym w Kamieńcu-Zbrosławicach. 

  • 2019 rok: 20 interwencji, w tym 7 ucieczek

  • 2020 rok: 19 interwencji, w tym 9 ucieczek

  • 2021 rok: 54 interwencje, w tym 8 ucieczek

Placówka podlega pod Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.

Sprawa jest rozwojowa.