„COVID nie powiedział ostatniego słowa.” Nowe preparaty będą niebawem dostępne

fot. Ministerstwo Zdrowia | Twitter

Sezon na infekcje górnych dróg oddechowych powoli się zaczyna. Jeden z największych portali informacyjnych informuje, że COVID-19 nie powiedział jeszcze ostatniego słowa.

Artykuł o tytule „COVID-19 nie powiedział ostatniego słowa. Najnowsze dane z Polski budzą niepokój” został opublikowany na medonet.pl (Onet.pl) we wtorek, 3 października.

Z artykułu między innymi dowiadujemy się, że niebawem do Polski dotrą nowe, zaktualizowane preparaty na koronawirusa. Dziennikarze Onetu dowiedzieli się, że „preparat ukierunkowany na szczep XBB będzie dostępny w Polsce w pierwszej połowie listopada.”

„Ministerstwo Zdrowia deklaruje monitorowanie sytuacji oraz zaleca szczepienie przeciwko COVID-19” – czytamy w artykule.

Utylizacja preparatów 

Warto w tym miejscu przytoczyć fragment raportu Najwyższej Izby Kontroli, który ukazał się kilka dni temu. NIK negatywnie ocenił zakontraktowanie części szczepionek przeciw COVID-19 o szacunkowej wartości 8,4 mld zł.

„Decyzję o ich zakontraktowaniu podjął Minister Zdrowia, choć dysponował informacjami, z których wynikało, że dotychczas zawarte kontrakty zapewniały już kilkukrotne zaszczepienie całej populacji Polski, a tempo szczepień ulega zmniejszeniu. W konsekwencji doprowadzono do przeterminowania, a następnie utylizacji ponad 13 mln 100 tys. dawek (stan na koniec 2022 r.)  Łączna wartość zutylizowanych szczepionek wyniosła prawie 1 mld zł” – czytamy w raporcie.

 

źródło: medonet.pl, NIK