Koronawirus a działkowcy. Czy można korzystać ze swoich ogródków?

fot. PZD/facebook

Koronawirus a ogródki działkowe. Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy w związku z epidemią koronawirusa, można korzystać z ogródków działkowych? 

Zdaniem opolskiej policji, przebywanie na terenie ogródków działkowych przez ich właścicieli nie jest zabronione, jednak są pewne ograniczenia.

„Od kilku dni obowiązują kolejne obostrzenia, zakazy i nakazy związane ze stanem epidemii. Walka z rozprzestrzenianiem się koronawirusa wymaga od nas wszystkich dostosowania się do tych zaleceń. Dotyczy to również działkowców.

 

Przebywanie na terenie ogródków działkowych przez ich właścicieli nie jest zabronione, jednak powinno być – jak każde wyjście z domu – ograniczone do niezbędnych potrzeb. Funkcjonariusze służb odpowiedzialnych za nasze bezpieczeństwo patrolują również tereny ogródków działkowych pod kątem stosowania się do obowiązujących przepisów.

W rejestr miejsc, gdzie obowiązuje zakaz przebywania, nie są wpisane ogrody działkowe. Jednak pozostałe przepisy, związane z przemieszczaniem się – między innymi tylko „w celu zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego” – obowiązują także działkowców. Dlatego funkcjonariusze sprawdzają czy na terenie ogródków działkowych są również przestrzegane przepisy bezpieczeństwa [..]

Urządzanie spotkań towarzyskich i gromadzenie się większej ilości osób na terenie działki jest przede wszystkim nieodpowiedzialne. W ten sposób naraża się życie i zdrowie swoje oraz innych osób. Przepisy nie zabraniają działkowcom wykonywania niezbędnych potrzeb związanych z utrzymaniem działki. Jednak każdy powinien poważnie zastanowić się, które z tych czynności są naprawdę niezbędne” – informuje opolska policja.

Jest też stanowisko Polskiego Związku Działkowców. 

„W związku z pojawiającymi się w przestrzeni medialnej sprzecznymi informacjami nt. prawa działkowca do przebywania na działce w ROD, informujemy, że na gruncie obowiązującego prawa brak jest podstaw dla formułowania wniosku, aby obowiązywał zakaz przebywania na działkach ROD” – informuje związek działkowców.

PZD podjął decyzję o zamknięciu terenów ROD dla osób trzecich

„W funkcjonowaniu ROD wprowadzono również szereg obostrzeń dotykających działkowców, m.in. wyłączono z użytkowania przestrzenie wspólne w ogrodach, jak place zabaw, świetlice itp. Do działkowców kierowane są komunikaty o ograniczenie do minimum aktywności na terenie ROD, zachowanie szczególnej ostrożności, powstrzymanie się od bezpośrednich kontaktów z osobami spoza najbliższej rodziny” – czytamy.

Pełny komunikat poniżej. 

Komunikat Krajowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców z dnia 3 kwietnia 2020 r. w sprawie obowiązujących przepisów w…

Publiée par Polski Związek Działkowców sur Vendredi 3 avril 2020

 

 

 

 

źródło: Opolska policja, PZD