Do woj. śląskiego nadchodzi nawałnica. Możliwe powodzie błyskawiczne i grad

Zdjęcie ilustracyjne

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenie drugiego stopnia dla powiatu tarnogórskiego oraz całego województwa śląskiego przed nadchodzącymi burzami. Ostrzeżenie będzie obowiązywać od 22 maja 2024 roku, od godziny 12:00, do 23 maja, do godziny 02:00.

IMGW oszacowało prawdopodobieństwo wystąpienia niebezpiecznego zjawiska na 90%. Spodziewane są intensywne burze, które mogą przynieść od 25 mm do 40 mm opadów deszczu, lokalnie nawet do 55 mm. Porywy wiatru mogą osiągnąć prędkość do 80 km/h. Miejscami możliwy jest grad.

Przed nadchodzącą burzą warto zabezpieczyć wszystkie luźne przedmioty znajdujące się na zewnątrz, które mogłyby zostać porwane przez wiatr lub uszkodzone przez grad.

źródło: IMGW

Nawałnice w wielu miejscach 

Sieć Obserwatorów Burz ostrzega, że nad Polską pojawią się „groźne, zasobne w wilgoć burze.”

„Największym zagrożeniem będą nawalne opady deszczu, mogące występować nad jednym obszarem przez dłuższy czas (w przypadku powstania układu training storms), powodujące zalania, podtopienia czy powodzie błyskawiczne. Dodatkowo możliwe będą opady gradu, który może się akumulować tworząc pokrywę (jak w Gnieźnie)” – informuje w mediach społecznościowych Sieć Obserwatorów Burz.

Tak swego czasu wyglądała ulica Częstochowska w Tarnowskich Górach, po przejściu gwałtownej burzy.

 

źródło: IMGW, Sieć Obserwatorów Burz/Facebook