Tusk popiera Zofię Lesiewicz w wyborach na burmistrza Tarnowskich Gór

Od kilku dni Zofia Lesiewicz, kandydatka Koalicji Obywatelskiej na burmistrza Tarnowskich Gór, cieszy się poparciem znanych polityków, w tym samego premiera Donalda Tuska.

„Przed Tarnowskimi Górami druga tura. Będziecie państwo głosowali, no bo będziecie decydowali o tym w czyje ręce oddacie swoje ukochane miasto na najbliższe 5 lat. Dla mnie Zofia Lesiewicz to jest synonim wszystkiego dobrego w Tarnowskich Górach” – mówi premier Tusk na nagraniu.

„Mało kto tak przekonująco i z taką pasją mówi o swoim mieście jak Zofia o Tarnowskich Górach. Ja bym się naprawdę nie wahał. Kochając swoje miasto nie wahał bym się aby oddać na nią głos” – dodaje szef rządu.

Tusk zna Lesiewicz? 

W sieci dostępnych jest więcej nagrań, na których Donald Tusk wyraża poparcie dla innych kandydatów z Koalicji Obywatelskiej. Nie jest zaskoczeniem, że lider partii wspiera swoich kandydatów, jednak pojawiają się pytania, czy Tusk faktycznie zna Lesiewicz?

Poparcie Tuska zmobilizuje elektorat PiS? 

Tego typu poparcie w Tarnowskich Górach może mieć różny efekt. Warto spojrzeć na wyniki głosowania w pierwszej turze. Tomasz Olszewski z PiS otrzymał ponad 20%, a obecny burmistrz Arkadiusz Czech blisko 35%. Dodatkowo kandydaturę Czecha poparł Wacław Jan Kroczek z Trzeciej Drogi, który zanotował 5%. Otwarte pozostaje pytanie, czy poparcie Tuska zmobilizuje maksymalnie elektorat KO, czy PiS.

Wyniki pierwsza tura 

  • Arkadiusz Czech: 7811 głosów – 34,66%

  • Zofia Lesiewicz: 7120 – 31,60%

  • Tomasz Olszewski: 4650 – 20,64%

  • Paweł Sienko: 1825 – 8,10%

  • Wacław Kroczek: 1127 – 5%

źródło: Facebook
Oprac. Łukasz Dudek