Niewspółmierny do zagrożenia epidemiologicznego paraliż ochrony zdrowia przyczynił się do ponad 150 tys. nadmiarowych zgonów w Polsce. Zasługuje to na takie samo potępienie, jak agresja Putina na Ukrainę. Nie pozwólmy, aby kurz wojenny przykrył pandemiczną zbrodnię na Polakach – napisał w mediach społecznościowych dr Piotr Witczak, biolog medyczny, autor 15 publikacji naukowych w dziedzinie biologii/immunologii komórkowej.
Niewspółmierny do zagrożenia epidemiologicznego paraliż ochrony zdrowia przyczynił się do ponad 150 tys. nadmiarowych zgonów w Polsce
Zasługuje to na takie samo potępienie, jak agresja Putina na Ukrainę
Nie pozwólmy, aby kurz wojenny przykrył pandemiczną zbrodnię na Polakach
— Piotr Witczak (@PiotrWitczak_) February 25, 2022
Wpis wywołał falę komentarzy
Jednym z komentujących jest Grzegorz Cessak, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.
– To brak szczepień przyczynił się w znacznej mierze do nadmiarowych zgonów. Dezinformacja jaką pan uprawia od początku pandemii ma w tym swój udział – napisał Cessak.
To brak szczepień przyczynił się w znacznej mierze do nadmiarowych zgonów. Dezinformacja jaką pan @PiotrWitczak_ uprawia od początku pandemii ma w tym swój udział. Teraz traci paliwo dla swych "przemyśleń" i stąd to wzmożenie. Chyba, że z innego źródła płyną inspiracje…?
— ???????? ?????? (@GCessak) February 25, 2022
Brak szczepień przyczynił się w znacznej mierze do nadmiarowych zgonów?
Jak wynika z danych Eurostatu, w grudnia 2021 roku Polska osiągnęła najwyższą nadmiarową śmiertelność spośród państw UE. Znacznie lepiej na tym tle wypadła Rumunia, która ma niski wskaźnik zaszczepienia populacji (ok. 42 populacji przyjęło dwie dawki preparatu na COVID-19). W grudniu Rumunia znalazła się w czołówce państw, z najmniejszą liczbą nadmiarowych zgonów.
Jak to wytłumaczyć?
Polska odnotowuje najwięcej nadmiarowych zgonów w całej Unii Europejskiej w grudniu 2021 r.
Nie mamy najniższego poziomu szczepień na COVID-19 wśród tych krajów, mamy za to bezkarność pracowników opieki zdrowotnej i gigantyczne dodatki finansowe za ich pracę. pic.twitter.com/Zg2Q1iRusl
— Piotr D.™ (@synxchaosu) February 18, 2022
źródło: Eurostat, Twitter