Dwa nowe leki na COVID-19 z pozytywną oceną EMA

Zdjęcie ilustracyjne fot. Pixabay

Komitet ds. Leków dla Ludzi EMA (CHMP) zalecił w czwartek dopuszczenie do obrotu leków na Covid-19: Ronapreve i Regkirona. CHMP ocenił, że korzyści ze stosowania leków przewyższają ewentualne ryzyka. Czy nowe leki okażą się skuteczne w walce z koronawirusem? Jak idą polskie badanie nad skutecznością amantadyny w leczeniu Covid-19?

Badania nad skutecznością nowych leków były przeprowadzane na dwóch grupach. Jedna otrzymała lek, druga placebo czyli substancję niemającą wpływu na stan zdrowia pacjenta.

Dane z badań dotyczących preparatu Ronapreve

„W badaniu głównym z udziałem pacjentów z COVID-19, którzy nie wymagali tlenu i u których istniało zwiększone ryzyko zaostrzenia choroby, wykazano, że leczenie produktem Ronapreve w zatwierdzonej dawce prowadziło do mniejszej liczby hospitalizacji lub zgonów w porównaniu z placebo (leczeniem pozorowanym). Ogółem 0,9% pacjentów leczonych produktem Ronapreve (11 z 1 192 pacjentów) było hospitalizowanych lub zmarło w ciągu 29 dni od rozpoczęcia leczenia w porównaniu z 3,4% pacjentów otrzymujących placebo (40 z 1 193 pacjentów)” – czytamy na stronie EMA. 

Inne badanie produktu Ronapreve dotyczyło osób, które miały bliski kontakt z zakażonym członkiem gospodarstwa domowego, ale nie miały objawów zakażenia.

„W przypadku stosowania leku Ronapreve u 29% (29 ze 100) osób, u których uzyskano dodatni wynik testu, wystąpiły objawy w ciągu 14 dni od uzyskania dodatniego wyniku testu, w porównaniu z 42,3% (44 ze 104 osób) osób, które otrzymały placebo” – czytamy.

Dane z badań nad produktem Regkirona

W badaniu głównym  wykazano, że leczenie produktem Regkirona prowadziło do zmniejszenia liczby pacjentów wymagających hospitalizacji, tlenoterapii lub umierających w porównaniu z placebo.

„Wśród pacjentów ze zwiększonym ryzykiem zaostrzenia choroby, 3,1% pacjentów leczonych produktem Regkirona (14 z 446) było hospitalizowanych, wymagało podawania dodatkowego tlenu lub zmarło w ciągu 28 dni leczenia w porównaniu z 11,1% pacjentów otrzymujących placebo (48 z 434)” – wyliczają autorzy badania.

Dodatkowe wsparcie 

–  Dwa nowe leki Ronapreve i Regkirona – pierwsze przeciwciała monoklonalne wskazane w leczeniu COVID-19, będą stanowić dodatkowe wsparcie w walce z pandemią – napisał na Twitterze Grzegorz Cessak, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Jak idzie polskie badanie nad skutecznością amantadyny? 

Mamy trochę danych z woj. śląskiego z 19 października 2021 roku. Odpowiedzi udzieliła nam Jolanta Wołkowicz, rzecznik prasowy Górnośląskiego Centrum Medycznego im. prof. Leszka Gieca w Katowicach.

Redakcja: Ile aktualnie osób bierze udział w badaniu nad skutecznością amantadyny w woj. śląskim?

Jolanta Wołkowicz: 40

Redakcja: Ile osób leczonych w szpitalu w Pyrzowicach bierze udział w badaniu nad skutecznością amantadyny?

Jolanta Wołkowicz: 9

W woj. śląskim badania nad skutecznością amantadyny są przeprowadzane w czterech placówkach.:

  • Górnośląskie Centrum Medyczne im. prof. Leszka Gieca SUM w Katowicach

  • Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. NMP w Częstochowie

  • Szpital powiatowy w Pszczynie

  • Szpital Rejonowy im. dr. Józefa Rostka w Raciborzu.

Obserwując tempo przeprowadzonych badań nad skuteczności amantadyny można odnieść wrażenie, że coś jest nie tak.

 

 

źródło: www.ema.europa.eu, tarnogorski.info