Na terenie 8. gmin powstaje gazociąg Tworóg – Tworzeń, który będzie mieć długość ponad 55 km. Przez powiat tarnogórski popłynie gaz między innymi z USA. 

Z tego tytułu, każdego roku, do budżetu gmin będzie odprowadzany podatek od nieruchomości stanowiący do 2% wartości infrastruktury gazowej zlokalizowanej na terenie poszczególnych miejscowości.

Gazociąg biegnie przez: Tworóg, Tarnowskie Góry, Miasteczko Śląskie, Ożarowice, Mierzęcice, Siewierz, Dąbrowa Górnicza i Tworzeń.

Gazociąg Tworóg – Tworzeń zwiększy bezpieczeństwo energetyczne Polski i stanowić będzie element międzynarodowego korytarza gazowego.

Gazociąg stanowi element Korytarza gazowego Północ – Południe, który ma w przyszłości połączyć Terminal LNG w Świnoujściu oraz projektowany gazociąg Baltic Pipe z planowanym terminalem Adria LNG w Chorwacji. Projekt został wpisany do katalogu inwestycji towarzyszących inwestycjom w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu. – czytamy na gaz-system.pl

Według Piotra Naimskiego, który jest Pełnomocnikiem Rząd ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej, dostawy LNG ze Stanów Zjednoczonych są 20-30 proc. tańsze od dostarczanego gazu z Rosji.

Polacy płacą za gaz jak za przysłowiowe zboże. Wszystko to przez długoterminową, niekorzystną umowę gazową podpisaną przez rząd PO-PSL. W 2022 roku kończy się umowa PGNiG z Gazpromem. Jeśli uda się zrealizować zaplanowane inwestycje, to Polska będzie miała mocny argument negocjacyjny przy podpisaniu ewentualnej nowej umowy z dostawcą rosyjskim.

Poniżej zdjęcia z budowy gazociągu w Miasteczku Śląskim.

ŁUKASZ DUDEK

źródło: GAZ-SYSTEM, sieci.pl
Zdjęcie tytułowe: twitter/Ministerstwo Energii