Greta Thunberg przyjechała do Zabrza. Górnicy podzieleni

fot. Jerzy Hubka/facebook

Greta Thunberg odwiedziła kilka dni temu Zabrze. Szwedzka aktywistka była w kopalni Guido i Makoszowy.

17-letnia Greta spotkała się z byłymi górnikami i związkowcami w nieczynnej kopalni Makoszowy. Później aktywistka udała się do zabytkowej kopalni Guido.

Zdjęcia z wizyty opublikował na swoim profilu społecznościowym Jerzy Hubka, ze Związku Zawodowego Górników.

„Przekazaliśmy Jej, że Górnicy nie boją się zmian i przeobrażeń, wszak pod warunkiem, że rozmawia się z nimi uczciwie i prowadzi rzetelny dialog i wypracowuje konkretny kompromis. Podkreśliliśmy, że kopalnie nie generują dwutlenku węgla CO2 i można je z powodzeniem wyposażyć w nowoczesne technologie z pożytkiem dla środowiska jednocześnie nie tracąc miejsc pracy”. – napisał na Facebooku związkowiec.

A i owszem, spotkaliśmy się z Gretą Thumberg na kopalni Makoszowy, a potem byliśmy na kopalni Guido wraz z ekipą…

Publiée par Jerzy Hubka sur Mardi 21 janvier 2020

Po tej wypowiedzi Hubka musiał się zmierzyć z falą krytycznych komentarzy. Pojawiły się wpisy, że spotkanie z Gretą Thunberg to „zdrada polskiego górnictwa” i „splamienie górniczego munduru i honoru”. Wielu uważa, że młoda szwedka jest odgórnie sterowana przez biznes i powinna chodzić do szkoły, zamiast jeździć po świecie.

Thunberg podczas wystąpienia na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, wspominała spotkanie z górnikami z Zabrza.

„W ostatnim tygodniu spotkałam się z polskimi górnikami, którzy stracili pracę z powodu zamknięcia kopalni. Nawet oni się nie poddali, przeciwnie, rozumieli konieczność zmiany lepiej niż wy.” – mówiła.

Do sprawy odniósł się Patryk Kosela, rzecznik prasowy i członek Komisji Krajowej Wolnego Związku Zawodowego Sierpień’ 80.

„Kogo miała na myśli Greta Thunberg mówiąc w Davos o polskich górnikach? Działacza Związku Zawodowego Górników w Polsce, Jerzego Hubkę. Sabotażysta i pożyteczny idiota paktuje z Gretą w momencie, gdy trwa walka o polski węgiel i polskie kopalnie. Zdrada i hańba!” – napisał na twitterze Kosela.

 

„Natychmiast zakończcie wszystkie dopłaty do paliw kopalnych i natychmiast całkowicie odejdźcie od użycia paliw kopalnych. Nie chcemy, by to zostało zrobione w 2050, czy 2030, czy nawet w 2021. Chcemy, by to było zrobione teraz.” – mówiła 17-latka, na Forum Ekonomicznym w Davos.

Podczas konferencji prasowej, o wypowiedź Grety został zapytany Steven Mnuchin, sekretarza skarbu USA.

Dziennikarz pytał: „Greta Thunberg wezwała, by sektor publiczny i prywatny przestał inwestować w paliwa kopalne. Czy to stanowi zagrożenie dla wzrostu gospodarczego USA?”

„Czy ona jest głównym ekonomistą? Czy kim ona jest? Jestem zdezorientowany. To żart. Jak pójdzie do collegu studiować ekonomię może wrócić i nam to wyjaśnić”. – odpowiedział sekretarz skarbu.

„Mój rok przerwy w nauce kończy się w sierpniu. Nie trzeba mieć jednak dyplomu ukończenia studiów ekonomicznych, aby zdawać sobie sprawę, że przeznaczanie pieniędzy na walkę ze zmianami klimatycznymi, przy dalszych dotacjach oraz inwestycjach w paliwa kopalne, nie ma sensu.” – odpowiedziała na twitterze Greta Thunberg.

 

Przygotował:
ŁUKASZ DUDEK 

 

 

źródło: eska.pl, facebook, twitter