Jak zbudować szałas? Poradnik survivalowca

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Jak zbudować szałas? Poradnik survivalowca

Nocowanie w warunkach polowych to zawsze duża atrakcja. Jednak może się zdarzyć, że znajdziesz się w lesie bez namiotu – co wtedy? Na szczęście w takiej sytuacji da się w miarę szybko stworzyć prowizoryczne, naturalne schronienie, czyli szałas z gałęzi. Poznaj kilka praktycznych wskazówek, które mogą ci się przydać podczas terenowej przygody.

Jesteś w lesie? Nocowanie masz już prawie gotowe!

Miłośnicy sztuki przetrwania w naturze, czyli fani bushcraftu i survivalu, nie zabierają na wyprawy niczego, co można znaleźć w terenie. Las jest pełen materiałów, z których można zbudować nie tylko prowizoryczne, ale i trwałe schronienie. Za to zawsze warto zabierać ze sobą w góry czy leśne ostępy żelazny zestaw poręcznych narzędzi, który przydaje się w najmniej spodziewanym momencie.
Rozejrzyj się dookoła. Masz pod ręką mnóstwo materiałów budowlanych

Las oferuje pierwszorzędny materiał, z którego można zbudować miejsce na nocleg lub ochronę przed deszczem. Gałęzie i patyki, ale także mech, liście czy kora (zwłaszcza brzozowa) wystarczą, by w kilka kwadransów postawić dwuspadowy szałas. Jeśli zależy ci tylko na jednospadowym daszku, zabezpieczającym przed wiatrem i opadami, będziesz potrzebować jeszcze mniej czasu. Przede wszystkim postaraj się znaleźć proste, suche, niespróchniałe gałęzie. To podstawa konstrukcji, którą można pokryć darnią, liśćmi lub dużymi kawałkami kory. Do łączenia wykorzystuje się też łyko lub łodygi mocniejszych traw.

Wybierz odpowiednie miejsce – suche, równe, osłonięte przed wiatrem i deszczem

Do zmroku zostało jeszcze trochę czasu, a ty już musisz rozejrzeć się za jakimś schronieniem. Zacznij od znalezienia w miarę równego poletka o wymiarze mniej więcej 1×2 metry. Wcześniej sprawdź, czy nie jesteś intruzem na terytorium mrówek lub innych leśnych stworzeń. Idealnie, jeśli znajduje się ono między dwoma solidnymi pniami drzew – wykorzystaj je do budowy swojego domostwa!

Jeśli na wysokości przyszłego szczytu znajdziesz rozwidlające się konary, połowę pracy masz już ze sobą. Ułóż na nich solidny, zdrowy, prosty konar i upewnij się, czy mocno opiera się na drzewie. Przed budową oczyść dokładnie podłogę z szyszek, kamieni i gałęzi, a jeśli to nagi grunt, ewentualnie później możesz wysypać ją suchymi liśćmi lub igliwiem.

Jak zbudować szałas z gałęzi?

Możesz nie zabrać ze sobą do lasu namiotu, ale koniecznie weź noże i multitoole outdoor. Specjalistyczne narzędzia zajmują niewiele miejsca, a idealnie sprawdzą się podczas cięcia, oczyszczania i okorowywania drewna. Teraz czas na najbardziej wymagającą część pracy. Dotnij i oczyść z gałązek cieńsze, równe paliki. Ułóż je jak najściślej obok siebie tak, by tworzyły ściany twojego szałasu. Dolne końce wbij lekko w ziemię, a górne, skrzyżowane na głównej belce, zwiąż ze sobą.

Twój żelazny zestaw do wędrówki powinien zawierać nieduży motek sznurka jutowego, który właśnie wtedy wykazuje swoją przydatność. Jeśli go nie masz, wykorzystaj paski kory brzozowej, giętkie gałązki lub skręcone łodygi traw. Uzupełnij szczeliny mniejszymi patykami, zatkaj je mchem, a całość okryj liśćmi lub korą. Szczelny szałas ochroni cię przed chłodem deszczem i sprawi, że rano możesz ruszać w dalszą drogę!

 


Artykuł sponsorowany