Jest decyzja ws. zamknięcia cmentarzy 1 listopada

fot. policja

Sytuacja epidemiologiczna w kraju wywołała dyskusję na temat zamknięcia cmentarzy 1 listopada. Episkopat zawarł z rządem porozumienie w tej sprawie. 

Epidemiolodzy nawołują do zamknięcia cmentarzy na Wszystkich Świętych.

Dziennikarze RM-FM ustalili, że rządzący zawarli porozumienie z władzami kościelnymi. Pierwszego listopada cmentarze będą otwarte.

Duchowni mają apelować do wiernych od powstrzymania się od odwiedzin na cmentarzach 1 listopada. Kapłani mają proponować, by wizyty rozłożyć na kilka dni.

 

Kuria gliwicka opublikowała wytyczne dotyczące zasad bezpieczeństwa w czasie uroczystość Wszystkich Świętych.

„W związku z Uroczystością Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym należy zachęcać wiernych do indywidualnego nawiedzania cmentarzy, rozkładając odwiedziny grobów swoich bliskich na okres przed uroczystością i po niej” – czytamy w komunikacie.

ZOBACZ: Diecezja gliwicka. Odwołane kolędy, komunia do ust lub na rękę, zmiany na Wszystkich Świętych

„W wielu parafiach funkcjonuje tradycja odprawiania w Uroczystość Wszystkich Świętych Mszy Świętych na cmentarzach. Uprasza się jednak duszpasterzy, by w tym roku rozważyć rezygnację z tych Mszy, a wiernych zaprosić do udziału w Mszy Świętej w kościele oraz w nabożeństwach za zmarłych odprawianych w dniach następujących po uroczystości Wszystkich Świętych”  – informuje kuria.

 

 

źródło: RMF-FM, Kuria Gliwice