Katowice. Bony towarowe dla uchodźców z Ukrainy

fot. UM Katowice

W Katowicach ruszył pilotażowy program bonów towarowych dla uchodźców z Ukrainy.  Według raportu Unii Metropolii Polskich do Katowic przyjechało 96 tys. uchodźców, w tym prawie 19 tys. dzieci.

„W Akademiku Polonia trwa pilotażowy program, który zakłada zamiast gotowych posiłków wydawanych w formie cateringu, wydawanie bonów w dwóch transzach. Pierwsza trafiła do uchodźców 5 maja” – informuje katowicki magistrat.

Druga transza bonów rozdawana była w czwartek. W pierwszy rozdaniu z bonów skorzystało ponad 50 osób.

30 zł na dzień 

„Zainteresowani otrzymują bon o wartości 30 zł na osobę na dzień. Bony można realizować w różnych sklepach. Można za nie kupić nie tylko żywność, ale także np. środki higieny osobistej.

– Jest to rozwiązanie korzystniejsze od kuponów żywnościowych, gdyż pozwala na zakup szerszego asortymentu i ograniczenie nakładów na obsługę pomocy. Bony towarowe są też łatwo dostępne dla MOPS – mówi Jolanta Wolanin, zastępca naczelnika wydziału polityki społecznej Urzędu Miasta Katowice.

Jak informuje magistrat, pilotaż potrwa do 18 maja. Po jego zakończeniu zostanie rozważone wydawanie bonów również w innych obiektach tymczasowego zakwaterowania.

Od kilku tygodni obserwowany jest spadek liczb uchodźców z Ukrainy przyjeżdżających do Katowic. W ostatnich dniach postanowiono, że namioty znajdujące się na dworcu kolejowym zostaną uprzątnięte. Pomoc związana z wydawaniem posiłków jest jednak nadal kontynuowana przy Międzynarodowym Dworcu Autobusowym.

 

źródło: UM Katowice