Kijów oburzony słowami z Polski. Szokujące wpisy ambasadora Ukrainy

fot. MSZ

Wybory się zbliżają, politycy PiS podkręcają nutę patriotyczną? Takie pytania stawiają niektórzy publicyści. Wszystko za sprawą wypowiedzi rzecznika MSZ Łukasza Jasiny, który jeszcze nie tak dawno zasłyną z wypowiedzi, że Polacy są „sługami narodu ukraińskiego”. 

W rozmowie z Onetem rzecznik MSZ Łukasz Jasina oznajmił, że Wołodymyr Zełenski powinien przeprosić Polaków za Wołyń. Słowa nie zostały bez odpowiedzi.

— Tego nie zrobiło państwo ukraińskie, ale prezydent Zełenski powinien wziąć jako Ukraina jednak większą odpowiedzialność — odpowiedział rzecznik polskiego MSZ na pytanie dziennikarki Onetu, czy prezydent Ukrainy powinien przeprosić nasz kraj za Wołyń.

Strona ukraińska reaguje 

„Jakiekolwiek próby narzucania Prezydentowi Ukrainy czy Ukrainie co musimy w sprawie wspólnej przeszłości są nieakceptowalne i niefortunne. Pamiętamy historię i apelujemy o szacunek a wyważenie w wypowiedziach, szczególnie w trudnych realiach ludobójczej agresji rosyjskiej” – napisał Wasyl Zwarycz, ambasador Ukrainy w Polsce

„Co więcej, dobrze znana formuła prawdziwego pojednania w stosunkach ukraińsko-polskich, która została przyjęta przez hierarchów naszych Kościołów, brzmi: 'wybaczamy i prosimy o wybaczenie'” – dodał.

 

Patriotyczna nuta przedwyborcza? 

Przypomnijmy kontrowersyjną wypowiedź rzecznika polskiego MSZ z marca 2022 roku. Jasina był pytany o wypowiedź prezydenta Zełenskiego, który w wywiadzie dla rosyjskich mediów skrytykował propozycję prezesa Kaczyńskiego dotyczącą misji pokojowej na Ukrainie.

– Pan prezydent Zełenski mówi, że nie chce mieć na Ukrainie zamrożonego konfliktu. Myślę, że całkowicie zgadzamy się z panem prezydentem Zełenskim i z jego zdefiniowaniem tej sprawy, bo też nie chcemy, żeby ten konflikt na Ukrainie trwał długo, był zamrożony i żeby nie można było ukraińskiego społeczeństwa przed nim ratować – powiedział Jasina.

„Jesteśmy tutaj sługami narodu ukraińskiego”

„Tutaj trochę nawiążę do wypowiedzi ministra Dworczyka: jesteśmy do dyspozycji Ukrainy, jej decyzji, jej próśb, jej wniosków w tej sprawie. Jeżeli nasi ukraińscy przyjaciele będą chcieli z tego planu skorzystać, pozostajemy do dyspozycji, podobnie jak w przypadku sojuszników. Jesteśmy tutaj sługami narodu ukraińskiego i jego próśb” – dodał rzecznik MSZ.

 

 

 

źródło: Onet, tarnogorski
Oprac. Łukasz Dudek