Kolej do Pyrzowic. 10 grudnia pojawią się pierwsze pociągi pasażerskie

fot. Piotr Adamczyk | Katowice Airport

Zbliża się historyczna chwila. W niedzielę 10 grudnia na odbudowanej linii kolejowej nr 182 Zawiercie – Tarnowskie Góry pojawią się pierwsze pociągi pasażerskie w ruchu rozkładowym.

Już niebawem z Tarnowskich Gór i Miasteczka Śląskiego dojedziemy pociągiem między innym na lotnisko w Pyrzowicach. Umowa ma rewitalizację i odbudowę częściowo nieczynnej linii kolejowej opiewała na 660 mln zł. Projekt zakłada, że do portu lotniczego pociągi będą jeździć z prędkością do 140 km/h, a towarowe do 80 km/h.

„Przypominamy, że aktualny układ stacja 'Pyrzowice Lotnisko’ – terminale pasażerskie KTW nie jest układem docelowym! Naprzeciwko stacji kolejowej planujemy budowę głównego terminalu pasażerskiego. Dodatkowo pomiędzy stacją, a nowym terminalem znajdzie się centrum przesiadkowe ze stanowiskami dla autobusów, autokarów i busów. Stacja kolejowa, centrum przesiadkowe i terminal główny połączone będą tunelem” – informuje biuro prasowe Katowice Airport.

Zobaczcie zdjęcia

Grudzień 2020 rok 
fot. Linia kolejowa nr 182 Zawiercie – Tarnowskie Góry | Facebook
Luty 2021 rok 

Wrzesień 2021 rok 

Historyczna chwila
W maju 2022 roku na nowych torach do lotniska pojawił się pierwszy pociąg. Następnie w listopadzie oficjalnie został wznowiony ruch pociągów towarowych

 

 

(r.d)