Koniec darmowych przejazdów pociągami Intercity dla Ukraińców

Zdjęcie ilustracyjne fot. tarnogorski.info

To koniec darmowych biletów na wszystkich trasach PKP dla obywateli Ukrainy. Bezpłatne przejazdy będą obowiązywać do 30 czerwca. Od 1 lipca przejazdy będą odbywać się na ogólnych zasadach ujętych w regulaminie PKP Intercity. 

Bezpłatne przejazdy dla obywateli Ukrainy zostały wprowadzone 26 lutego. Ukraińcy bez płacenia mogli podróżować drugą klasą pociągów kategorii ekonomicznych TLK i IC.

Jak czytamy na stronie intercity.pl, z bezpłatnych przejazdów mogą korzystać wyłącznie obywatele Ukrainy, którzy przekroczyli granicę 24 lutego lub później i zaliczają się do grup: dzieci i młodzież do lat 18, kobiety (bez względu na wiek), mężczyźni powyżej 60. roku życia. Z bezpłatnego transportu mogą również korzystać mężczyźni w wieku 18–60 lat, którzy są osobami z niepełnosprawnością lub osobami o ograniczonej sprawności ruchowej.

Rośnie liczba pasażerów 

Coraz więcej Polaków jedzie na wakacje pociągiem. Jest to związane m.in. wysokimi cenami na stacjach paliw. Niewątpliwie jazda pociągiem ma wiele atutów. Bilet rodzinny nie kosztuje dużo, jest w miarę wygodnie oraz podczas podróży można skorzystać z toalety. Warto również dodać, że według statystyk, pociąg jest bardziej bezpiecznym środkiem transportu niż samochód.

– W niedzielę (19 czerwca) PKP Intercity przewiozło najwięcej pasażerów w swojej ponad 20-letniej historii. Tego dnia pociągami przewoźnika podróżowało blisko 250 tys. pasażerów – przekazała spółka w komunikacie.

Przypomnijmy, że od 1 czerwca na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii przestały obowiązywać bezpłatne przejazdy komunikacją miejską dla Ukraińców.  Darmowe przejazdy na terenie GZM obowiązywały od 28 lutego. Obywatele Ukrainy, którzy chcieli skorzystać z bezpłatnej komunikacji, podczas kontroli biletów musieli pokazać ukraiński paszport lub inny dokument potwierdzający narodowość ukraińską lub dokument potwierdzający status uchodźcy wojennego.

Czytaj także: Koniec z darmową komunikacją dla Ukraińców na Śląsku. Zmiany od 1 czerwca
źródło: PKP Intercity, tarnogorski
Oprac. Łukasz Dudek