Szpital przygotowany na wirusa z Chin?

Szpital TG
Szpital w Tarnowskich Górach. fot. tarnogorski.info

Czy szpital w Tarnowskich Górach jest przygotowany na wirusa z Chin? 

– Obecnie w szpitalu są dostępne maseczki FFP2 w ilości 98 sztuk – poinformował nas Adam Niemczyk, rzecznik WSP.

Półmaski filtrujące dzielą się na 3 klasy pod względem stopnia szczelności.

„Klasa P2 – zapewnia średnie zabezpieczenie dróg oddechowych, chroniąc je przed aerozolami, których stężenie nie przekracza 10xNDS. Zatrzymują ok. 94% cząstek.” źródło: ferpol.pl

 

Adam Niemczyk, rzecznik WSP SA.

Dnia 20.02.2020 w Wielospecjalistycznym Szpitalu Powiatowym w Tarnowskich Górach zgodnie z najnowszymi wytycznymi zmodyfikowano procedurę z dnia 29.01.2020. Obecnie Szpital jest przygotowany na ewentualność wystąpienia podejrzenia zakażenia koronawirusem 2019-nCoV.

Obecnie w Szpitalu są dostępne maseczki FFP2 w ilości 98 sztuk. W Szpitalnym Oddziale Ratunkowym (SOR) mamy do dyspozycji 23 maseczki FFP2, 20 masek z przyłbicą, 10 kombinezonów pełnych z goglami, 5 kombinezonów awaryjnych i 30 par gogli.

Poza tym Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii (OAIT) dysponuje 60 maseczkami FFP2, 20 podfoliowanymi fartuchami, każdy pracownik OAIT ma osobiste gogle, a dodatkowo są dostępne 2 zestawy z przyłbicą.

Inne oddziału gdzie mógłby pojawić się chory z podejrzeniem powyższej infekcji tj. Oddział Dziecięcy dysponuje 12 maseczkami FFP2 a Oddział Wewnętrzny I 3 maseczkami FFP2. Pozostałe oddziały nie stoją na pierwszej linii związanej z kontaktem z powyższym ryzykiem zakażenia, aczkolwiek w razie potrzeby mają pełny dostęp do sprzętu, którym dysponuje SOR i OAIT.

Zapas wyżej wymienionego osprzętu ochronnego jest codziennie monitorowany i w razie zużycia na bieżąco są uzupełniane ewentualnie pojawiające się niedobory.

Nasz szpitala jest przygotowany na wystąpienie podejrzenia powyższej infekcji, ale nie jest jednostką specjalizującą się w leczeniu takich przypadków, dlatego każdy pacjent z takim podejrzeniem zgodnie z procedurą jest przekazywany do Bytomskiego Oddziału Zakaźnego.”

 

Przygotował
ŁUKASZ DUDEK