Kwarantanna domowa. Sanepid: nie ma żadnych ograniczeń dla rodziców

Autobus z pasażerami
Zdjęcie ilustracyjne. fot. photogenica.pl

Wczoraj (25 lutego) uczniowie tarnogórskiego Ekonomika wrócili z zagrożonego koronawirusem rejonu Włoch.

Młodzież przebywała tam w ramach programu wymiany uczniów. Ich pobyt został skrócony z powodu wystąpienia epidemii wirusa z Chin. Po przyjeździe uczniowie i nauczyciele zostali objęci nadzorem epidemiologicznym i 14-dniową kwarantanną domową.

Więcej: Koronawirus. Uczniowie wracają z Włoch do domu

 

Radna Maria Ożga, wysłała pismo z zapytaniem do sanepidu.

– W planach Sanepidu zarządzono 14 dni kwarantanny, jest to „domowa kwarantanna”, ale co z rodzeństwem i rodzicami uczniów poddanych kwarantannie? – pytała Ożga.

Dziś sanepid odpowiedział.

„Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Bytomiu w odpowiedzi na zapytanie przesłane drogą e-mail, wyjaśnia że młodzież oraz opiekunowie, którzy powrócili w dniu 25.02.2020 r. z Reggio Emilia, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami zostali objęci nadzorem epidemiologicznym i kwarantanną w warunkach domowych przez okres 14 dni.

Zalecenia te dotyczą wyłącznie osób, które przebywały we Włoszech, nie ma żadnych ograniczeń w stosunku do członków ich rodzin. Wszystkie osoby, które wróciły są zdrowe i dotychczas nie zgłaszały żadnych dolegliwości.”

– Chińscy naukowcy ustalili, że okres inkubacji koronawirusa z Wuhan może wynieść nawet 24 dni. To aż o 10 dni dłużej niż wcześniej sądzono. – informuje portal wprost.pl

Pismo Maria Ożga

 

Temat przyjazdu uczniów został również poruszony podczas sesji Rady Powiatu Tarnogórskiego (25 lutego).

Radny Sporoń pytał starostę, o nastroje wśród rodziców.

– Rodzice pytali o to, czy można ewentualnie te dzieci, tę młodzież przez te 14 dni zamknąć w jakimś miejscu odosobnionym, tylko kwestia, gdzie znaleźć takie miejsce, 33 odrębne pokoje jednoosobowe z możliwością zapewnienia wyżywienia i wszystkich usług sanitarnych — mówiła Kosmala.

– Jeżeli znacie takie miejsce, to w ramach tej odpowiedzialności finansowej za to działanie podejmiemy takie decyzje, natomiast to też był powiedzmy głos sali, natomiast na pytanie wskażcie gdzie by to się miało odbywać. Możemy podjąć decyzje finansowe w sensie tym, że dobrze zapłacimy, natomiast gdzie? – dodała.

 

Przygotował
ŁUKASZ DUDEK