Więcej testów na koronawirusa. Rusza laboratorium w Gliwicach

fot. katowice.uw.gov.pl

Od dzisiaj laboratorium w Narodowym Instytucie Onkologii w Gliwicach, wykonuje testy na obecność koronawirusa. Dzięki temu Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna będzie odciążona.  

 

– Mamy dziś ogrom pracy. Sam proces przygotowania do badania jest niezwykle czasochłonny i wymaga niezwykłej pieczołowitości. Laboranci, którzy zostali specjalnie przeszkoleni, muszą się przebrać w odpowiednie kombinezony, maski, przygotować ręcznie do dalszej diagnostyki próbki przed włożeniem ich do urządzenia. Cały proces badania trwa 5 godzin – wyjaśnia Urszula Mendera-Bożek, wojewódzka inspektor sanitarna.

Do urządzenia, które bada próbki pod kątem genetycznym, wchodzi jednocześnie około 90 probówek z materiałem biologicznym.    

– Nie trzeba przekonywać nikogo, iż jest to renomowana, jedna z najlepszych instytucji badawczych w naszym kraju, która wspomoże nas w badaniach. Skróci się czas oczekiwania na wyniki – podkreśla wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Instytut przeprowadził już 30 pierwszych badań molekularnych – trzy wyniki okazały się  pozytywne.

– Docelowo laboratorium będzie wykonywało badania dla czterech śląskich szpitali: w Raciborzu, Tychach, Chorzowie i Cieszynie. Na początek będzie to ok. 70-80 badań na dobę – wyjaśnia Maja Marklowska-Tomar, rzecznik Instytutu.

 

 

 

źródło/foto. katowice.uw.gov.pl