Osocze potrzebne dla lekarza, który w tej chwili walczy o życie pod respiratorem w Tarnowskich Górach. Jako lekarz niejednokrotnie pomagał innym, a teraz sam potrzebuje pomocy, niestety na chwilę obecną nie ma dla niego dostępnego osocza – głosi informacja opublikowana w mediach społecznościowych.
– Stan lekarza pogorszył się z czwartku na piątek w nocy, w związku z czym został przewieziony do szpitala w Tarnowskich Górach. Obecnie leży pod respiratorem w śpiączce farmakologicznej – wskazuje jego rodzina.
Ratunkiem dla 58-letniego lekarza jest krew ozdrowieńca o grupie BRh+.
Ozdrowieńcem jest osoba, która przechorowała COVID-19 lub przebyła bezobjawowo zakażenie koronawirusem SARS COV-2. Osocze ozdrowieńców zawiera przeciwciała, które mogą wspomagać leczenie chorych na COVID-19 z ciężkimi objawami zakażenia.
Rodzina innego tarnogórzanina również poszukuje osocza o grupie AB.
Osocze jest potrzebne dla bardzo wielu pacjentów z całej Polski. Osocze od jednej osoby może uratować życie nawet trzem osobom. W chwili obecnej jest bardzo potrzebne rozpropagowanie akcji oddawania osocza, z uwagi na niewielką ilość dawców – zaledwie kilku tygodniowo, a to bardzo niewiele biorąc pod uwagę zapotrzebowanie.
Osocze można oddać w Regionalnym Centrum Krwiodastwa i Krwiolecznictwa w Katowicach, przy ul. Raciborskiej 15, wskazując w recepcji że jest się ozdrowieńcem.
Centrum krwiodastwa pracuje od poniedziałku do piątku w godz. 7 – 12, w sobotę od 8 do 13.
Aby można było oddać osocze trzeba spełniać następujące wymagania:
1. Wiek od 18 do 60 lat
2. Kryteria zdrowotne takie, jak dla honorowych dawców krwi (wykaz dyskwalifikacji stałych i tymczasowych jest dostępny na stronie internetowej www.rckik-katowice.pl w zakładce krwiodawca)
3. Osoby po przechorowaniu COVID-19, dysponujące pozytywnym wynikiem wymazu na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 metodą PCR – po upływie minimum 28 dni od pełnego ustąpienia objawów lub zakończenia izolacji i po zakończonym leczeniu tj. 28 dni od zakończenia kwarantanny domowej,
4. Osoby po bezobjawowym zakażeniu koronawirusem SARS-CoV-2 z pozytywnym wynikiem badania na obecność przeciwciał anty-SARS-CoV-2 po upływie minimum 14 dni od uzyskania pozytywnego wyniku badania
5. Osoby z rozpoznanym zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2 na podstawie pozytywnego wyniku wymazu metodą PCR – po upływie minimum 14 dni od uzyskania powtarzalnie ujemnego wyniku wymazu metodą PCR
Regionalne Centrum Krwiodastwwa zaleca, aby przygotować się wcześniej do pobrania osocza w następujący sposób:
Przede wszystkim odwiedź nas wyspany/a i wypoczęty/a. Nim przyjdziesz do Centrum zjedz lekkie śniadanie – unikaj tłustych produktów, te mają wpływ na jakość Twojej krwi (ser żółty, orzechy, potrawy smażone).
Pij dużo – soku, wody, herbaty. Niekoniecznie kawy. Dwa litry przed oddaniem nawodnią Cię odpowiednio. Ogranicz też liczbę papierosów – to właściwie tyle. Więcej na temat oddawania krwi dowiesz się z: http://www.krwiodawstwo.pl/26/jak-zostac-krwiodawca
Ważne, że krew mogą również oddać kobiety po przebytych ciążach. W tym przypadku zostaną wykonane dodatkowe badania próbki krwi, związane z możliwością występowania w niej przeciwciał, które mogą uniemożliwić późniejsze wykorzystania krwi lub jej składników. Dopiero po jej analizie możliwe jest oddanie krwi. Ta procedura jest dłuższa i odrobinę bardziej skomplikowana, gwarantuje jednak, że krew zostanie wykorzystana do ratowania życia.
Również po transfuzji, można oddać krew. w tym przypadku potrzebujemy wykonać dodatkowe badania Twojej próbki krwi. Tych badań nie wykonujemy na miejscu. Twoją próbkę wyślemy do Warszawy – dopiero po jej analizie będziemy mogli zaprosić Cię do stacji na oddanie krwi. Ta procedura jest dłuższa i odrobinę bardziej skomplikowana, gwarantuje jednak, że krew zostanie wykorzystana do ratowania życia.