Limity płatności gotówką. Zakupy zrobisz nią tylko do określonej kwoty

Pixabay

Na początku 2024 roku mają wejść w życie nowe regulacje dotyczące płatności gotówkowych. Według oficjalnych przekazów, rząd w ten sposób chce uszczelnić system podatkowy oraz zwalczać pranie brudnych pieniędzy.

Od 1 stycznia 2024 roku mają zostać wprowadzone limity na używanie pieniądza w formie papierowej. Dla osób prywatnych będzie obowiązywał maksymalny limit płatności gotówkowych w wysokości 20000 złotych. Natomiast dla firm, ta kwota będzie znacznie niższa, wynosząca 8000 złotych.

To kolejne uderzenie w wykorzystanie gotówki jako środka płatniczego i stopniowe ograniczanie jej roli w codziennych transakcjach, zwłaszcza w przypadku większych zakupów.

Warto zaznaczyć, że ograniczenie płatności gotówkowych było już obowiązujące dla przedsiębiorstw, które nie mogły rozliczać transakcji gotówkowych przekraczających 15000 złotych. Od nowego roku ta zasada będzie dotyczyć również osób prywatnych.

Niebawem może okazać się, że limity będą stopniowo zmniejszane, aż do całkowitego wyeliminowania gotówki z obiegu. Chyba każdy pamięta czas koronawirusa i sklepowe komunikaty, w których nawoływano do płatności kartą. Na banknocie przecież mógł się znajdować niebezpieczny patogen.

Zdjęcie ilustracyjne fot. Pixabay

 

źródło: Media
Oprac. Łukasz Dudek