„Maleńczuk, Piaseczny i Szpak” zatrzymani na lotnisku w Pyrzowicach

Zdjęcie ilustracyjne

Śląska straż graniczna pracująca na lotnisku w Pyrzowicach (pow. tarnogórski) zatrzymała trzech obcokrajowców, którzy posługiwali się podrobionymi dokumentami. Cudzoziemcy wylegitymowali się polskim, portugalskim i węgierskim dowodem osobistym.

Do zatrzymania doszło w czwartek, 12 października po przylocie do Pyrzowic samolotu rejsowego z Aten. Cudzoziemcy, próbując ukryć swoją prawdziwą tożsamość, wylegitymowali się przy użyciu polskiego, portugalskiego i węgierskiego dowodu osobistego. Wszystkie te dokumenty budziły podejrzenia co do ich autentyczności, szczególnie że wydane były na polskie dane osobowe.

„Szpak, Maleńczuk i Piaseczny” 

„Polski dowód osobisty spersonalizowany był na dane Krzysztof Szpak, portugalski na dane Michał Maleńczuk, natomiast węgierski – Marek Piaseczny. W trakcie dalszych czynności wyjaśniających okazało się, żaden dokument nie był oryginalny” – czytamy w komunikacie śląskie straży granicznej.

Okazało się, że mężczyźni są obywatelami Syrii. Zostali ukarani mandatami w wysokości od 150 do 500 zł. Wszczęto również postępowania administracyjne dotyczące wydania decyzji zobowiązujących ich do powrotu. Obcokrajowcy przyznali się do winy i poddali się dobrowolnie karze w wymiarze 4 miesięcy pozbawienia wolności  w zawieszeniu na dwa lata.

 

źródło: Śląska Straż Graniczna